از احتساب بیمه بیکاری در سوابق بیمه شده تا باطل نشدن دفترچه در زمان بیکاری

افراد می‌توانند پس از ۳۰ روز از تاریخ بیکاری خود با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهند.   همچنین افراد می‌توانند برای مدتی مشمول بیمه بیکاری شوند. این بیمه در شرایطی خاص به افراد تعلق می‌گیرد. دلایل

افراد می‌توانند پس از ۳۰ روز از تاریخ بیکاری خود با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهند.
 1111902 886 e1493785151719 300x174 از احتساب بیمه بیکاری در سوابق بیمه شده تا باطل نشدن دفترچه در زمان بیکاری
همچنین افراد می‌توانند برای مدتی مشمول بیمه بیکاری شوند. این بیمه در شرایطی خاص به افراد تعلق می‌گیرد.
دلایل اختصاص بیمه بیکاری به افراد بیکار شده
بیمه شده باید بدون میل و اراده شخصی خود بیکار شده باشد. ضمن اینکه ظرف ٣٠ روز به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کند و درخواست خود را ارائه دهد.
بیمه شده باید حد اقل ۶ ماه سابقه بیمه داشته باشد.
داشتن حداقل یک سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه برای کارگران قراردادی الزامی است.
بیمه شده می‌تواند با توجه به میزان سابقه پرداخت حق بیمه، وضعیت تأهل یا تکفل از بیمه بیکاری استفاده کند.
در صورتی که فرد در مکان دیگری مشغول به کار شود و یا در کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای یا نهضت سوادآموزی شرکت نکند، بیمه بیکاری اش قطع می‌شود.
همچنین در صورتی که بیمه شده از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کرده و یا شرایط بازنشستگی یا ازکارافتادگی کلی را داشته باشد مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود.
بر اساس قانون بیمه بیکاری، فردی که بیمه بیکاری دریافت می‌کند مدت دریافت بیمه بیکاری جزئی از سوابق پرداخت حق بیمه او محسوب شده و بیمه شده در این رابطه با مشکل مواجه نمی‌شود.
مقرری بیمه بیکاری شامل حال کارگران فصلی هم می‌شود؟
چنانچه تاریخ بیکاری در اثنای فصل کار واقع شود و این امر به تائید مراجع حل اختلاف ادارات کار رسیده باشد درصورت احراز سایر شرایط قانونی، برقراری مقرری بیمه بیکاری میسرخواهد بود.
باطل نشدن دفترچه درمانی فرد بیمه شده
به موجب تبصره ۵ ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، بیمه شده بیکار و افراد تحت تکفل در مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی استفاده خواهند کرد و دارای دفترچه درمانی نیز خواهند بود.
اختصاص نیافتن بیمه بیکاری به پروژه‌های عمرانی
به کارگرانی که در فعالیت‌های با ماهیت غیر دائم (پروژه ای، عمرانی و …) در پایان پروژه، اتمام بخشی از کار و اتمام قرار کار بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد.
مدیرعاملان هم مشمول بیمه بیکاری می‌شوند
بر اساس تبصره ٥ ماده ٤ قانون تامین اجتماعی، تمام مدیران اشخاص حقوقی غیردولتی و همچنین کارفرمایان اشخاص حقیقی می‌توانند با رعایت ماده ٢٨ قانون تامین اجتماعی و با ٢٧ درصد حق بیمه متعلقه نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه خود به همراه کارکنان شاغل اقدام و از مزایای قانون برخوردار شوند.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو