خروج ایذه و باغملک از لیست تبعیدگاه های کشور

هدایت الله خادمی درخصوص وجود برخی شهرهای خوزستان در لیست شهرهای تبعیدی ایران اظهار کرد: به دلیل مخالفتی که همواره مناطق بختیاری با حکومت پهلوی داشتند، این حکومت برای کنترل این شهرهای دور از مرکز و مردم این مناطق با تبعید زندانیان سیاسی حضور نیروهای ساواک را در این مناطق افزایش داد؛ از این منظر،

هدایت الله خادمی درخصوص وجود برخی شهرهای خوزستان در لیست شهرهای تبعیدی ایران اظهار کرد: به دلیل مخالفتی که همواره مناطق بختیاری با حکومت پهلوی داشتند، این حکومت برای کنترل این شهرهای دور از مرکز و مردم این مناطق با تبعید زندانیان سیاسی حضور نیروهای ساواک را در این مناطق افزایش داد؛ از این منظر، دو شهر ایذه و باغملک از پیش از انقلاب جزو شهرهای تبعیدی ایران بوده اند.
201607100315345785 Orig 220x140 خروج ایذه و باغملک از لیست تبعیدگاه های کشور
وی ادامه داد: پس از انقلاب این رویه ادامه یافت با این تفاوت که زندانیان بزهکار به این شهرها فرستاده شدند به شکلی که تا ابتدای فعالیت من به عنوان نماینده این مناطق، نزدیک به ۱۸۵ تبعیدی در شهرستان ایذه زندگی می کردند ولی با پیگیری های صورت گرفته در یک سال اخیر تعداد آن ها بسیار کاهش یافت و برخی از آن ها به شهرهای دیگر فرستاده شدند.
طرح سوال از وزیر کشور
نماینده مردم ایذه و باغملک با بیان این که جلوگیری از تبعید بزهکاران به حوزه انتخابی اش را به عنوان یکی از اهداف اش پیگیر کرد، گفت: با ذکر دلایل، توجیهات و نامه نگاری به قوه قضاییه خواستار لغو این مصوبه شدم ولی وزارت دادگستری اعلام کرد که تنها وزارت کشور می تواند در این خصوص تصمیم بگیرد به همین دلیل از وزیر کشور طرح سوال کردم که چرا چنین تبعیدی هایی به این شهرستان فرستاده می شود و در حق مردم شهرستان ظلم می شود و در نهایت وزارت کشور پذیرفت که شهرهای ایذه و باغملک از لیست شهرهای تبعیدی خارج شوند که در میانه سال ۹۵ این امر محقق شد.
قضات با اختیار قضایی خود افراد را به ایذه تبعید می کنند
خادمی درخصوص تبعید متهم ردیف دوم پرونده بنیتا دختر هشت ماه ایرانی به شهرستان ایذه عنوان کرد: با وجود خروج نام شهرهای ایذه و باغملک از لیست شهرهای تبعیدی به مشکل دیگری برخوردیم. یکی از مصوبات مجلس دست قضات را باز گذاشته تا آن ها به هر جایی که مایلند مجرم را تبعید کنند و متاسفانه چون برخی از قضات هنوز در ذهن‌شان ایذه و باغملک وجود دارد، مجرمان را به این شهرستان تبعید می کنند.
برخی به جای قدردانی، بزرگنمایی می‌کنند
نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بزرگ نمایی برخی رسانه ها در بحث تبعید متهم ردیف دوم پرونده بنیتا گفت: در بحث تبعید متهم به ایذه چنان بزرگنمایی هایی صورت گرفت که من را دچار حیرت کرد و با پیگیری موضوع متوجه شدم که این متهم ابتدا باید ۱۳ سال زندان برود و پس از آن یا شلاق یا تبعید برای اجرا خواهد شد و یا عفو خواهد شد. متاسفانه افراد ضد توسعه که نمی‌خواهند ایذه پیشرفت کند این موضوع را بزرگ نمایی کردند. این افراد ضد خوزستان و ضد ملی هستند و انتظار ما این بود که نیروی امنیتی شهرستان ایذه اجازه ندهد عده ای شایعات را در شهری که در مسیر توسعه قرار دارد نشر دهند.
وی افزود: احتمالاً این فرد اصلا به ایذه تبعید نخواهد شد؛ با این حال هنوز این موضوع اتفاق نیفتاده و نباید با بزرگنمایی برای نظام ایجاد هزینه شود.
خادمی با اشاره به تبعات تبعید مجرمان به ایذه گفت: تعداد زیادی از جوانان این شهرستان بیکار هستند و بعضا دیده می شود که اسلجه در دست مردم وجود دارد. از سوی دیگر نیروی انتظامی با کمبودهای زیادی روبرو است و در ساختمان های قدیمی با نیم سده عمر کار می کند همه این ها شاید فضایی ایجاد کند که فرد مجرم دوباره بزهکاری را از سر گیرد ولی اکنون در حال بهبود این روند هستیم.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو