کد خبر : 5607
تاریخ انتشار : جمعه 13 اردیبهشت 1398 - 15:06

سپیدار اهواز سکونتگاه جدید اهالی منازل در معرض خطر منبع آب

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: به منظور جابجایی اهالی منازل در معرض خطر منبع آب زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در انتهای سپیدار اهواز درنظر گرفته شده است.   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب و به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: به منظور جابجایی اهالی منازل در معرض خطر منبع آب زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در انتهای سپیدار اهواز درنظر گرفته شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب و به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، سید محمد پژمان در حاشیه بازدید و بررسی منطقه ‘ منبع آب اهواز، با اشاره به ضرورت جابجایی ۸۱۱ خانوار در بخشی از محدوده این منطقه، بیان کرد: دولت تصمیم دارد با رعایت الزامات قانونی برای ساکنان منازل منبع آب اهواز که در حریم امن قرار دارند، سند مالکیت صادر کند.

وی اظهار داشت: تحقق این اقدامات مشارکت و همکاری مردم را می طلبد و همزمان به این موضوع هم فکر شد تا مردم از این بلاتکلیفی در خصوص مالکیت خارج شوند.

پژمان با اشاره به اینکه عرصه های منطقه منبع آب اهواز هم اکنون به نام دولت است، گفت: دولت قصد دارد از مالکیت این زمین ها خارج شود تا هرچه سریعتر مردم بتوانند صاحب سند بشوند.

وی افزود:صاحب سند شدن ساکنان منوط به اجرای طرح بازآفرینی شهری و رعایت برخی الزامات قانونی است و در این راستا اقدامات جدی در حال انجام و برنامه ریزی لازم در دست تدوین است.

پژمان ادامه داد: برخی از منازل این منطقه را می توان با انجام تغییرات و اعمال مدیریت شهری شرایط زندگی را برای مردم آن بهبود بخشید.

وی ادامه داد: در این صورت آن بخش از خانواده ها که در حریم امن محدوده غیر رسمی منبع آب قرار دارند می توانند به سکونت خود ادامه دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:بناهای غیر امن در منبع آب اهواز ، در صورت بروز حوادث طبیعی آسیب می بینند؛ همچنین معابر این منطقه از عرض کمی برخوردار هستند که دسترسی و خدمات رسانی مدیریت شهری را با مشکل و سختی همراه کرده است.

پژمان، سرانه های خدماتی در منبع آب اهواز را کمتر از حد استاندارد بیان کرد و افزود: برای اعمال سرانه خدماتی نیاز است عرصه هایی را آزاد کنیم تا خانواده ها بتوانند از میانگین خدمان شهری برخوردار باشند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اضافه کرد:علاوه بر این اقدامات روبنایی نیز می تواند به کیفیت زندگی در منبع آب کمک زیادی کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه محدوده غیر رسمی منبع آب را اولویت کاری ستاد بازآفرینی شهری خوزستان بیان کرد و گفت: بر این اساس محدوده پرخطر منطقه نیاز به رسیدگی فوری دارد.

وی ادامه داد: برخی از خانه ها در کنار گسل و کابل های فشار قوی برق بنا شده اند که لازم است هرچه سریعتر محل زندگی همه خانواده های ساکن در آنها جابجا شوند.

وی خانه هایی که در معرض مخاطرات قرار دارند را ۸۱۱ واحد اعلام کرد و گفت: به منظور جابجایی آنها زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در انتهای سپیدار اهواز درنظر گرفته شده است.

پژمان اضافه کرد: طرح شهرسازی برای زمین درنظر گرفته شده در دست تدوین است و سپس کار آماده سازی آن انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر سرعت بخشیدن به اقدامات ستاد بازآفرینی شهری، گفت: در این راستا باید از شیوه ای استفاده شود که موضوعات ستاد در دستگاه ها از تشریفات اداری کمتر شود و تصمیمات از حالت فرسایشی خارج شوند.

وی یادآور شد: اجرایی شدن برنامه ریزی ها در ستادهای بازآفرینی شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که اعضای آن در شهرها باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

کوی منبع آب اهواز از نخستین هسته های حاشیه ‌نشینی اهواز و در شرق این شهر واقع است. این منطقه در سال ۱۳۸۸ دارای وسعتی بیش از ۷۵۰ هزار مترمربع و جمعیتی حدود ۲۲ هزار نفر با یکهزار و ۱۷۰ خانوار بود

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.khuztab.ir/