کد خبر : 5939
تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 - 17:22

سیلاب اخیر سبب کاهش تولید یک میلیون تن گندم در کشور شد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهادکشاورزی گفت:سیلاب اخیر در چهار استان لرستان ، خوزستان ، گلستان و مازندران، سبب کاهش یک میلیون تنی تولید گندم در کشور شده است عبدالمهدی بخشنده روز چهارشنبه در نشست بررسی ، برآورد و پرداخت خسارت سیل به بهره برداران بخش کشاورزی خوزستان در اهواز افزود: با وجود از

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهادکشاورزی گفت:سیلاب اخیر در چهار استان لرستان ، خوزستان ، گلستان و مازندران، سبب کاهش یک میلیون تنی تولید گندم در کشور شده است

n83307986 73016736 300x213 سیلاب اخیر سبب کاهش تولید یک میلیون تن گندم در کشور شد

عبدالمهدی بخشنده روز چهارشنبه در نشست بررسی ، برآورد و پرداخت خسارت سیل به بهره برداران بخش کشاورزی خوزستان در اهواز افزود: با وجود از بین رفتن این میزان گندم ، امسال نیز به لطف الهی و بارندگی مناسب و تلاش کشاورزان ، نیازی به واردات گندم نیست و تولید گندم بیش از مصرف آن در کشور خواهد بود.
وی با بیان اینکه ۵۰درصد حجم خسارات وارده سیلاب اخیر به بخش کشاورزی کشور ، متعلق به خوزستان بوده از مدیران جهاد کشاورزی خواست با دقت نه با سخت گیری ، میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی را اعلام کنند تا طبق مصوبه هیات دولت غرامت به کشاورزان خوزستانی پرداخت شود.
به گفته وی میزان پرداخت غرامت به کشاورزان گندم کار خوزستان ، در هر هکتار ۶۵میلیون ریال است ولی در صورتی که اثبات شود مرزعه در سال های گذشته عملکرد مطلوب داشته این میزان غرامت تا ۳۰درصد افزایش می یابد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهادکشاورزی حجم و سقف پرداختی غرامت به کشاورزان سیل زده از سوی دولت را بی سابقه خواند و افزود: این در حالی است که حداکثر سقف پرداختی صندوق بیمه کشاورزی به هر هکتار گندم ۲۶میلیون ریال است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۶۰هزار هکتار از مزارع گندم خوزستان در جریان سیلاب اخیر از بین رفت بر آماده سازی زمین های کشاورزی آسیب دیده که برخی آنها هنوز دچار آبگرفتگی هستند، برای کشت تابستانه و پاییزه با عزمی جهادی تاکید کرد.

** در کنار کشاورزان آسیب دیده خوزستان هستیم
بخشنده با تاکید بر اینکه در چنین شرایط سختی نباید کشاورزان تلاشگر را تنها گذاشت گفت: مجموعه جهادکشاورزی از وزیر تا رده های پایین مدیریتی در کنار کشاورزان آسیب دیده از سیلاب بوده و با وجود منابع و اعتبارات محدود دولتی ، تا بازگشت اوضاع عادی ، پیگیر مشکلات کشاورزان خوزستانی هستیم.
وی به نقش خوزستان به عنوان مدافع اصلی امنیت غذایی کشور با تولید سالانه ۱۶میلیون تن محصول بیان کرد: باید زندگی و معیشت کشاورزان خوزستانی هرچه زودتر به وضعیت عادی برگردد تا خدشه ای به نقش محوری خوزستان در امنیت غذایی کشور وارد نشود.
معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: متعهد هستیم در کنار کشاورزان ، مزارع آسیب دیده را بازسازی و آماده کنیم و امید به آینده را به کشاورزان برگردانیم.

** دشمن به دنبال به خطر انداختن امنیت غذایی کشور است
بخشنده با اشاره به فشارهای دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران برای به خطر افتادن امنیت غذایی کشور بیان کرد: آمریکا به دروغ مدعی است که دارو و غذا از شمول تحریم ها خارج هستند ،در حالی که اعمال تحریم های بانکی، دشمنی و دروغ گویی دولت آمریکا را ثابت می کند.
وی گفت: با وجود فشارهای آمریکا ، کالاهای ضروری و اساسی کشور را با ارز ۴۲هزار ریالی وارد می کنیم.

** لغو محدودیت کشت تابستانه و پاییزه در خوزستان
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهادکشاورزی با اشاره با مطلوب بودن ذخایر آبی پشت سدها گفت: محدودیت کشت تابستانه و پاییزه بر اساس آنچه استاندار خوزستان مطرح کرده لغو شده ولی تاسیسات و کانال های سازمان آب و برق خوزستان نیز باید پاسخگوی نیاز آبی کشاورزان باشد.
وی به خواست عمومی کشاورزان خوزستانی برای کشت برنج اشاره کرد و افزود:کشت برنج غیر از استان های گیلان و مازندران ممنوع است ولی با توجه به اختیارات استاندار ، وی می توان در این زمینه تصمیم گیری کند.
استاندار خوزستان چندی پیش گفته بود محدودیت و ممنوعیت کشت تابستانه و پاییزه با توجه به حجم عظیم ذخایر آبی خوزستان رفع شده است.
به گزارش ایرنا در این نشست مدیران کل دستگاه های اجرایی وابسته به وزارت جهادکشاورزی در خوزستان و مدیران شهرستانی استان ، مشکلات و چالش های ‘پسا سیل’ در خوزستان به ویژه ضرورت نوسازی زمین های آسیب دیده ، حمل محصولات چغندر قند و گندم و پرداخت غرامت به کشاورزان پس از پایان ارزیابی خسارات مطرح شد.
در جریان سیلاب فروردین خوزستان که با طغیان رودخانه های کارون ، دز و کرخه و افزایش خروجی سدهای بالادست شکل گرفت مناطق پایین دست و حاشیه ای این رودخانه ها در معرض خطرات جدی ناشی از سیل قرار گرفتند.
خسارات بخش کشاورزی خوزستان حدود ۸۲هزار ریال برآورد شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.khuztab.ir/