کد خبر : 24944
تاریخ انتشار : شنبه 3 دی 1401 - 17:08

شهردار اهواز در همایش گرامیداشت روز حمل و نقل: با برنامه ریزی های انجام شده آینده خوبی برای اهواز در حوزه حمل و نقل پیش بینی می کنیم

خبرهای مهم اهواز و شهرهای خوزستان را در پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب khuztab بخوانید

شهردار اهواز در همایش گرامیداشت روز حمل و نقل: با برنامه ریزی های انجام شده آینده خوبی برای اهواز در حوزه حمل و نقل پیش بینی می کنیم

 شهردار اهواز در همایش گرامیداشت روز حمل و نقل: با برنامه ریزی های انجام شده آینده خوبی برای اهواز در حوزه حمل و نقل پیش بینی می کنیم

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب؛ همایش گرامیداشت روز حمل و نقل با شعار اهواز ایمن و هوشمند به میزبانی شهرداری اهواز در سالن اجتماعات گیت بوستان برگزار شد .

رضا امینی شهردار اهواز در این همایش با تسلیت ایام فاطمیه عنوان داشت: در مدیریت شهری همکاری خوبی بین بخش های مختلف برقرار شده است و برنامه ریزی های انجام شده آینده خوبی را برای اهواز نوید می دهد و امید داریم تا رضایت شهروندان را در پی داشته باشد.

امینی بیان کرد : اقداماتی که طی ماه های گذشته در حال پیگیری است کارهای زیرساختی و طرح های نیمه تمامی که از سالهای گذشته باقی مانده است مانند تقاطع غیر همسطح دانشگاه شهید چمران است و در میدان شهید بندر در حوزه حمل و نقل شهری در حال پیگیری است.

شهردار اهواز افزود: سه پل شهر اهواز نیاز به تعریض دارند که می توان به پل دغاغله و پل لشکر اشاره کرد.

وی ادامه داد: احداث رم پل های کارون نیز دیگر برنامه ما است که باید تکمیل شود و از این پل ها سه تا در اولویت قرار گرفته است.

امینی با اشاره به وضعیت روشنایی سطح شهر گفت : با همکاری شهرداری و توزیع برق ، ۱۲۵۰ پایه برق توسط شهرداری تهیه گردید که با همکاری اداره برق تجهیز خواهند شد که به لحاظ زیبایی و روشنایی سطح شهر را تقویت خواهد کرد.

شهرداری اهواز افزود : در خصوص توسعه شبکه معابر نیز توسعه معابر همه بزرگراه ها در حال بررسی و انجام است.

امینی با بیان اینکه در بخش هوشمند سازی شهر اهواز نیازمند تقویت می‌باشد گفت : نصب دوربین های ثبت تخلف و وقایع در حال گسترش می باشند و ظرفیت ها در این عرصه حداقل دو برابر خواهد شد..

وی گفت : لذا هرچه در این زمینه کار شود تا زمانی که قوانین رعایت نشود تاثیری نخواهد داشت. متاسفانه آمار تصادفات در اهواز و خوزستان خوب نیست لذا در این زمینه باید از لحاظ فرهنگی فعالیت هایی صورت بگیرد . ما باید به سمتی برویم که مردم خصوصاً جوانان همراهی بیشتری در این زمینه داشته باشند .

وی با اشاره به سامانه های مختلف در حوزه شهرداری و حمل و نقل گفت: با همکاری سازمان فاوا چندین نرم افزار در این زمینه ساخته شده است و در دسترس مردم قرار خواهند گرفت.

امینی بیان کرد : نیاز است به پارکینگ های سطح شهر بیشتر رسیدگی شود و امید داریم تا همکاری بخش خصوصی این مقدار را افزایش بدهیم .

شهردار اهواز با بیان اینکه احداث قطار شهری اهواز همزمان با قطار شهری تبریز ،‌ شیراز و اصفهان شروع شد گفت : در این شهرها خط اول را راه اندازی کرده اند اما خط یک شهرداری اهواز همچنان ۲۰ – ۳۰ درصد رشد داشته است.مسدود بودن حساب های شهرداری و مسائل حقوقی یکی از دلایل این اتفاق بوده است اما طی جلسه ای که هفته گذشته برگزار شد و با موافقت هایی که دریافت گردید پیش بینی ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای احداث قطار شهرداری در نظر گرفته شد.

امینی افزود : در حوزه حمل و نقل عمومی ۱۲۹ دستگاه اتوبوس خریداری شده که ۱۸ دستگاه وارد شده است و ۲۹ دستگاه از ایران خودرو دیزل برای شهر اهواز آماده گردیده و قول ۷۱ دستگاه دیگر نیز وزارت کشور به اهواز داده است . همچنین ایستگاه های اتوبوسرانی در حال نوسازی و توسعه می باشند.

شهردار اهواز بیان کرد: در خصوص ناوگان تاکسیرانی مقرر گردیده حدود‌۲۰۰۰ دستگاه به اهواز اختصاص یابد و امیدداریم با مشارکت رانندگان عزیز بتوانیم ناوگان تاکسیرانی را نیز نوسازی نماییم..

امینی با بیان اینکه ۱۰۵۰ میلیارد تومان از عوارض آلایندگی به اهواز اختصاص یافته است گفت: در خصوص عوارض آلایندگی شورای اسلامی شهر ۱۸ پروژه را در اولویت اجرا قرار داد یم که برای مجموعه پل های غیر هم سطح دانشگاه چمران ال ۴۰۰ به مبلغ ۴۰۰ میلیارد ، آسفالت ۳۰۰ میلیارد، محرومیت زدایی ۳۰۰ میلیارد و ۵۰ میلیارد هم برای فضای سبز اختصاص می یابد و البته سایر اعتبارات شهرداری نیز به آن افزوده می گردد.

سلیمانی سرپرست حمل و نقل ترافیک شهرداری اهواز نیز در این همایش گفت : در این دوره سطح ارتباطات با سایر سازمان ها و دستگاه ها به بالاترین سطح رسیده است .

وی بیان کرد : در حوزه مدیریت و هوشمند سازی رفت و آمد ده چراغ هوشمند در تقاطع های پرخطر و همچنین پنجاه دستگاه ثبت تخلفات جدید که اکنون فقط ۳۰ دستگاه موجود می‌باشد، در شهر نصب خواهد گردید.

سرپرست حمل و نقل ترافیک شهرداری اهواز در خصوص مباحث فرهنگ سازی گفت : همه ما نیازمند فرهنگ سازی هستیم و فرهنگ سازی صرفا به قشر مدرسه رو مرتبط نمی باشد که در این زمینه کارگروه فرهنگی را ایجاد کرده ایم و سعی داریم برای همه گروه های سنی برنامه هایی را اجرا نماییم.

سلیمانی ادامه داد : در حوزه هوشمند سازی فاوا زیرساخت های مناسبی را فراهم کرده است و سامانه های جدیدی را در اختیار مردم قرار خواهیم داد .

در ادامه این همایش کریمی زاده رئیس پلیس راهور اهواز اظهار داشت: در گذشته برای حمل بار کشتی های پهلو گرفته با مشکل روبرو بودیم و زمانی که به امام راحل اطلاع رسانی شد وی در فرمانی از همه کامیون داران خواستند که به خوزستان بیایند و در این زمینه کمک رسان باشند که آن روز به نام روز حمل و نقل نامید شد..

وی گفت : حمل و نقل یکی از ضروری ترین نیاز های جامعه است . هرچقدر در این حوزه کار و سرمایه گذاری نماییم برای رشد و بالندگی کشور موثر است.

کریمی زاده بیان کرد : ما باید به موضوع حمل و نقل توجه ویژه نماییم، امروز در شرایطی قرار داریم که باید شرایط فعلی را مدیریت نماییم.

رییس راهور اهواز گفت: توسعه پارکینگ ها و معابر و همچنین حمل و نقل عمومی باید متوازن باشد . آیا اندازه ی خودرو هایی که وارد خیابان ها می شود ، خودروی فرسوده خارج کرده ایم.

وی افزود : جا دارد کار هایی انجام شود که شهر هوشمند شود و نظارت ها بیشتر گردد. انتظار داریم ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه و نوسازی شود و معابر ما اصلاح گردند .
کریمی گفت: موضوعی که بسیار حایز اهمیت است موضوع فرهنگ سازی و فرهنگ ترافیک است که در این زمینه کمتر کار شده است.

رییس پلیس راهور اهواز با اشاره به وضعیت تصادفات گفت : مسئله تصادفات به گونه ای بوده است که سازمان ملل از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ را سالهای ایمنی معرفی کرده است .

سینا صاحبی مشاور کمیسیون حمل و نقل و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست گفت : اولویت اصلی برای کسی که تصدی در امور حمل و نقل دارد کاهش هزینه ها است .

وی گفت : قوانین زیادی در حوزه حمل و نقل تصویب گردید که مسئولیت کسانی که در این حوزه فعالیت دارند را زیاد می نماید.
.
صاحبی بیان کرد : در برنامه توسعه پنجم هدف گذاری شده که سالانه ۱۰ درصد تصادفات کاهش یابد که این آمار در واقع به سالی ۲.۵ درصد رسیده است .

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد : باید از تجربیات موفق دیگر کشور ها در این حوزه بهره ببریم.. ما باید تمامی شاخصه های ایمنی را همزمان بالا ببریم و از زیرساخت ها اطلاع کاملی داشته باشیم .

وی اظهار کرد: در حوزه ایمنی ترافیک نیازمند استقرار نظام تصمیم سازی بر پایه دانش ، اقتصاد و بر اساس آموخته هستیم و این الگویی است که در همه کشور های پیشرو صورت گرفته است .

صاحبی افزود : باید به اقدامات پیشگیرانه در این حوزه نیز توجه ویژه ای صورت بگیرید . در حوزه زیر ساخت باید ارزیابی دقیقی از وضعیت ایمنی به صورت پیگیرانه داشته باشیم .
وی ادامه داد : ایمنی ترافیک یک مسولیت مشترک است و نیاز است که در این زمینه یک اقدام مشترک نیز صورت بگیرد .

گفتنی است در پایان همایش با هدای لوح تقدیر از فعالان برتر این عرصه قدردانی شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.