کد خبر : 24485
تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 آذر 1401 - 20:15

فراخوان شناسایی افراد جویای کار دارای معلولیت در کشور

خبرهای مهم خوزستان و ایران رادر پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب khuztabبخوانید

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور :افراد دارای معلولیت می‌توانند با مراجعه به ادارات بهزیستی در استان ها درخواست اشتغال خود را ارایه دهند.

8889310 610 فراخوان شناسایی افراد جویای کار دارای معلولیت در کشور

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب؛ محمد حسن صافی در حاشیه جلسه کارگروه اشتغال و کارآفرینی منطقه هفت سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اعلام فراخوان شناسایی افراد جویای کار دارای معلولیت در کشور گفت: افراد دارای معلولیت می‌توانند با مراجعه به ادارات بهزیستی در استان، شهرستان و مراکز مربوطه درخواست اشتغال خود را ارایه دهند.

وی با اشاره به بیانات رییس جمهور در روز جهانی افراد دارای معلولیت در جمع معلولان برای ضرورت ایجاد فرصت‌های اجتماعی برابر برای افراد دارای معلولیت افزود: مهترین سر فصل بیانات رییس جمهوری موضوع اشتغال معلولان بود، لذا با توجه به اینکه مشکلات زیادی در مقوله اشتغال در سطح کشور مطرح است برای ایجاد اشتغال جامعه معلولین نیاز به اقدامات ویژه و مضاعف است و این امر مستلزم تلاش بیشتری است تا معلولان با وجود همه استعداد‌ها و توانمندی‌ها به یک شغل و اقتصاد پایدار در زندگی برسند.

وی گفت: سازمان بهزیستی آمادگی دارد فهرست کاملی از افراد جویای کار و فاقد شغل را احصا کند؛ لذا سازمان ها، نهاد‌ها، شرکت‌ها و تمام ارگان‌هایی که به نوعی از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند موظف هستند طبق قانون حمایت از حقوق معلولان برای جذب این افراد و به کارگیری آن‌ها در مشاغل مورد نیاز اهتمام ورزند.

وی ادامه داد:برای شناسایی دقیق‌تر افراد جویای کار دارای معلولیت، مکاتباتی با مراکز بهزیستی استان‌ها صورت گرفت که بر اساس آن درخواست افراد معلول جویای کارو فاقد شغل توسط ادارات بهزیستی استان‌ها و شهرستان‌ها ثبت می‌شود و درخواست کار آن‌ها طبق فرمت‌های استاندارد برای شناسایی درست افراد جویای کار بر اساس مدرک، مهارت و علایق مددجویان برای مراحل بعدی آماده می‌شود.

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشورادامه داد: با توجه به فضای خوبی که پیرو بیانات رییس جمهور در مبحث اشتغال به وجود آمده و ابلاغ بخش نامه آن در سراسر کشور، افراد دارای معلولیت می‌توانند به ادارات بهزیستی در مراکزو شهرستان‌ها مراجعه و درخواست خود را به کارشناسان بهزیستی و مددکاران ارایه دهند تا از این طریق هرچه سریعتر بتوان بانک اطلاعاتی نهایی مربوط به اشتغال معلولان جویای کار تکمیل شود.

راه اندازی سامانه اشتغال افراد دارای معلولیت در دستور کار است

وی با بیان اینکه در کنار فراخوان اشتغال برای افراد جویای کار تا چند روز آینده نیز قرار است سامانه‌ای راه اندازی شود افزود: افراد دارای معلولیت و فاقد شغل با پرکردن فرم‌های خود اظهاری می‌توانند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند. سپس با همکاری گروه توانبخشی حرفه‌ای با برخی استانداردها، سطح کارمدی فرد معلول شناسایی می‌شود که با احصا خروجی این سامانه به عنوان خروجی استاندارد از لحاظ توانبخشی حرفه‌ای اسامی این افراد به رییس جمهور ارایه می‌شود.

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشوربا اشاره به گستردگی آسیب‌ها و شرایط خاص خوزستان بعد از جنگ تحمیلی افزود: خوزستان نگاه ویژه تری در حوزه محرومیت زدایی و اشتغال به ویژه گروه‌های هدف بهزیستی را می‌طلبد که تلاش شد در بهزیستی کشور نیز این موضوع پررنگ‌تر شود.

وی ادامه داد: منابع اعتباری امسال اشتغال خوزستان در بند ب تبصره ۱۶، نسبت به پارسال تقریبا پنج برابر شده است؛ یعنی در سال ۱۴۰۱ این منابع برای مددجویان سازمان بهزیستی در بحث تسهیل گری اشتغال و تسهیلات وام اشتغال قرض الحسنه پنج برابر افزایش پیدا کرد.

تایید ۸۳ درصدی صحت سنجی اشتغال بهزیستی خوزستان

صافی ادامه داد: بهزیستی خوزستان در جذب تسهیلات اشتغال بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه توانسته جزو استان‌های خوب کشور باشد و با توجه به زحمات بهزیستی خوزستان و با همکاری بنیاد برکت و شورای برنامه ریزی استانداری خوزستان و بانک کارآفرین توانست ۱۰۰ درصد تعهدات خود در را زمینه اشتغالزایی و جذب تسهیلات انجام دهد و برای ۲۴۴ نفر از افراد دارای معلولیت ایجاد اشتغال کند.

وی با اشاره به موضوع تعهد اشتغال بهزیستی در خوزستان بیان کرد: طبق برنامه ششم توسعه، باید برای ۲هزار و ۵۸۴ نفر در سال ۱۴۰۰ در خوزستان ایجاد اشتغال می‌شد که ۱۰۰ درصد تعهدات انجام شد.

صافی ادامه داد: طی برنامه تحولی در حوزه اشتغال که بیش از برنامه تعهدات ششم توسعه کشور است سازمان بهزیستی کشور به دنبال تسهیلگری برای ایجاد شغل برای صد هزار نفراست که سهم استان خوزستان در تسهیگیری ایجاد شغل برای چهار هزار و ۲۹۸ نفر از مددجویان خود است.

وی افزود: در سامانه نظارت و رصد وزارت کارو تعاون اجتماعی، ۸۳ درصد صحت سنجی اشتغال ثبت شده خوزستان تایید شده است که این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ابراز امیدواری کرد که با همتی که در مدیریت استان خوزستان وجود دارد در حوزه مهارت آموزی، آموزش و اشتغال پایدار اتفاقات خوبی رقم بخورد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.