موسوی، فرماندار ویژه آبادان: عوارض فاز ۲ پالایشگاه آبادان باید به شهرداری پرداخت شود

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان گفت: سازمان منطقه آزاد اروند عوارض دریافتی از فاز ۲ پالایشگاه آبادان را باید به شهرداری پرداخت کند. به گزارش خوزتاب ، سیدزین العابدین موسوی روز پنجشنبه اظهار داشت: همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به پرداخت مطالبات شهرداری هستند، مطالبات شهرداری مطالبات عمومی و غیرقابل انکار است.

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان گفت: سازمان منطقه آزاد اروند عوارض دریافتی از فاز ۲ پالایشگاه آبادان را باید به شهرداری پرداخت کند.

85097 473 300x199 موسوی، فرماندار ویژه آبادان: عوارض فاز 2 پالایشگاه آبادان باید به شهرداری پرداخت شود

به گزارش خوزتاب ، سیدزین العابدین موسوی روز پنجشنبه اظهار داشت: همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به پرداخت مطالبات شهرداری هستند، مطالبات شهرداری مطالبات عمومی و غیرقابل انکار است.
وی با بیان اینکه همه افراد و دستگاه ها باید به تعهد خود نسبت به شهرداری عمل کنند گفت: شهرداری مطالبه عمومی و دولتی است همه دستگاه ها مکلف به همکاری با این نهاد عمومی هستند.
موسوی تصریح کرد: تذکراتی که به شهرداری آبادان داده شد مربوط به ناهماهنگی است که انتظار می رفت از ابتدا فرمانداری را در جریان می گذاشتند و این موضوع هیچ ربطی به مطالبات شهرداری از دستگاه ها ندارد.
وی با اشاره به اجازه ندادن ورود تجهیزات نفتی به فاز ۲ پالایشگاه آبادان از سوی شهرداری گفت: مطالبات شهرداری با حساسیت دنبال می شو و فرمانداری تا پرداخت آنها به شهرداری پیگیر خواهد بود.
فرماندار ویژه آبادان افزود: متاسفانه برخی اظهار نظرها صرفا به دلیل عدم اشراف به قانون، احساسی و مغرضانه است.
موسوی اظهار داشت: در محدوده مناطق آزاد و به موجب قانون تمام فعالیت هایی که برای شروع نیاز به مجوز دارند مجوزشان از سوی سازمان منطقه آزاد صادر می شود و عوارض باید الزاما به منطقه آزاد پرداخت شود.
وی تصریح کرد: یکی از این فعالیت ها پروژه فاز ٢ پالایشگاه آبادان است که در زمان و جغرافیای محدوده منطقه آزاد اروند شروع شد، و عوارض آن باید به منطقه آزاد پرداخت شود.
فرماندار ویژه آبادان گفت: این موضوع باعث نمی شود که وقتی خدمات لازم را شهرداری به فاز ۲می دهد شهرداری از عوارض آن محروم باشد و سازمان منطقه آزاد اروند الزاما در خصوص خدمات شهرداری باید عوارض دریافتی از فاز ۲ را به حساب شهرداری واریز نماید.
موسوی گفت: طرف حساب شهرداری آبادان، فاز ٢ پالایشگاه نیست بلکه منطقه آزاد است و به همین دلیل تا کنون منطقه آزاد مبالغی را به شهرداری پرداخته است.
وی افزود: فاز ٢ پالایشگاه آبادان فقط مکلف به پرداخت عوارض به یکی از سازمانهاست و آن سازمان هم سازمان منطقه آزاد اروند است.
موسوی اظهار داشت: منطقه آزاد اروند باید به موجب تفاهمنامه ای وجوه دریافتی بابت عوارض را به شهرداری آبادان بپردازد زیرا دریافت عوارض در مقابل خدمات است که این خدمات را شهرداری به فاز دوم ارایه می دهد.
وی افزود: اینکه توقع داشته باشیم عوارض فاز ۲ پالایشگاه مستقیم به حساب شهرداری واریز شود انتظاری غیرقانونی است ولی سازمان منطقه آزاد اروند می تواند به شهرداری تفویض اختیار کند.
فرماندار ویژه آبادان در عین حال گفت: شهرداری مجاز نیست جلوی انتقال تجهیزات یک پروژه ملی را بگیرد، زیرا طرف شهرداری سازمانی دیگر است.
موسوی افزود: پرداخت این قبیل عوارض از طرف سازمان منطقه آزاد اروند به شهرداری منطقه آزاد را از باب کمک های عمرانی دیگر به شهرداری معاف نمی کند و به دستور مدیر عامل این سازمان دهها میلیارد تحت عنوان پروژه های عمرانی به شهرداری پرداخت شده که جدای از عوارض فاز ۲ پالایشگاه است.
وی مدیران فاز ۲ پالایشگاه آبادان را ملزم به پرداخت بدهی به شهرداری کرد و گفت: فاز دوم به کنسرسیوم در انجام پروژه تعهد زمانی دارد و بخاطر یک روز تاخیر در نصب تجهیزات باید مبالغ گزافی بپردازد مصلحت نیست با جلوگیری از انتقال تجهیزات، خودمان باعث پرداخت جریمه به بیگانه شویم.
موسوی افزود: پالایشگاه آبادان مکلف است در ازای آسیب های ناشی از تردد ماشین آلات سنگین، خطوط لوله محصولات و سر و صدا و دود حاصله برای رضایت عمومی، به شهرداری بیش از پیش کمک کند این یک مطالبه مردمی است.
فرماندار ویژه آبادان با تاکید بر پرداخت حق آلایندگی توسط پالایشگاه گفت: حق آلایندگی برای جبران این همه خسارت کافی نیست زیرا شهر دچار آسیب های فراوانی شده است.
وی افزود: فاز دوم پالایشگاه آبادان و سازمان منطقه آزاد اروند هرچه سریعتر تکلیف شهرداری را تعیین کنند زیرا شهرداری محتاج به توجه بیشتر است تا بتواند به شهروندان خدمات مناسب تری ارائه دهد.
فرماندار ویژه آبادان گفت: جدای از تذکرات قانونی و انتقاداتی که به عملکرد برخی مدیران وجود دارد ولی مکلف به حمایت قاطع از نهاد عمومی هستیم و حتما مطالبات شهرداری پیگیری می شود.
موسوی با تاکید بر پرداخت عوارض سایر ارگان ها به دستگاه های اجرایی آبادان اظهار داشت: تاکید می شود همه دستگاه های دولتی که به شهرداری و حتی آب و فاضلاب، برق و مخابرات بدهی دارند سریعا برنامه پرداخت خود را تنظیم و به فرمانداری اعلام کنند تا خللی در ارائه خدمات عمومی ایجاد نشود.
بامداد چهارشنبه هفته جاری شهرداری آبادان به دلیل پرداخت نشدن ۶۰۰ میلیارد ریال طلب خود بابت عوارض شهرداری از ورود تجهیزات نفتی به فاز ۲ پالایشگاه آبادان ممانعت کرد.
عملیات اجرایی احداث فاز ۲ پالایشگاه آبادان بهمن ماه سال ۱۳۹۵ آغاز شد. با اجرای این پروژه واحدهای مدرن در پالایشگاه احداث می شود و ارتقاء سطح کیفی محصولات به یورو ۴ و ۵ ، ارتقاء سطح زیست محیطی منطقه ، نوسازی و سوددهی پالایشگاه از دستاوردهای این پروژه بزرگ است.

 

 

شهرداری آبادان به دلیل آنچه که طلب خود بابت عوارض عنوان کرده از ورود تجهیزات سنگین نفتی به فاز ۲ پالایشگاه آبادان جلوگیری کرد.

n83315119 73028964 300x200 موسوی، فرماندار ویژه آبادان: عوارض فاز 2 پالایشگاه آبادان باید به شهرداری پرداخت شود

شهردار آبادان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:با وجود اینکه فاز ۲ پالایشگاه آبادان یکی از پروژه های مهم در حال اجرا در کشور می باشد ولی در پرداخت عوارض به شهرداری کوتاهی می کند.
حسین حمیدپور افزود: شهرداری نیز در راستای کمک به اجرای فاز ۲ پالایشگاه آبادان همکاری لازم را داشته و برای وصول طلب خود بارها پیگیری کرده ولی متولیان اجرای این پروژه تا کنون به تعهدات مالی خود در قبال شهر آبادان عمل نکرده اند.
وی گفت: مسئولان فاز ۲ پالایشگاه آبادان بر خلاف توافق صورت گرفته مدعی اند عوارض ساخت و ساز این فاز را به جای شهرداری به سازمان منطقه آزاد اروند پرداخت می کنند که این خلاف مقررات است.
شهردار آبادان تصریح کرد: فعالیت های عمرانی فاز ۲ پالایشگاه آبادان در حوزه شهری مربوط به شهرداری آبادان است و ارائه هر گونه مجوز فعالیت عمرانی باید از سوی شهرداری صادر شود.
حمیدپور گفت: وصول عوارض شهری از فاز ۲ پالایشگاه آبادان حق شهرداری است زیرا تردد ماشین آلات و تجهیزات سنگین این طرح صنعتی در سطح شهر باعث از بین رفتن زیرساخت های شهر شده است.
وی با اشاره به بدهی ۶۰۰ میلیارد ریالی فاز ۲ پالایشگاه آبادان به شهرداری افزود: برای احقاق حق شهرداری آبادان از فاز ۲ پالایشگاه و مجموعه نفت، استفاده از تمامی گزینه ها از جمله ممنوعیت ورود تجهیزات سنگین به حوزه شهری از سوی این شهرداری در دست پیگیری و اجراست.
شهردار آبادان اظهار داشت: حقوق شهروندان قابل چشم پوشی نیست اما برخی ارگان ها با پرداخت نکردن عوارض به شهرداری در حق این شهر ظلم می کنند.
حمیدپور افزود: تا زمانی که عوارض شهرداری از سوی فاز ۲ پالایشگاه آبادان پرداخت نشود اجازه ورود تجهیزات سنگین این پالایشگاه که خسارت های زیادی به معابر و زیر ساخت های شهری وارد می کنند داده نمی شود.
وی تصریح کرد: در نخستین ساعات بامداد امروز شاهد ورود غیر قانونی تجهیزات فوق سنگین فاز ۲ پالایشگاه آبادان به محدوده شهری آبادان بودیم که عوامل شهرداری حسب وظیفه مانع حرکت کاروان حامل تجهیزات سنگین فاز ۲ در خیابان های شهر آبادان شدند.
حمیدپور اظهار داشت: مسئولان فاز ۲ پالایشگاه آبادان بامداد چهارشنبه برای عبور محموله فوق سنگین این طرح بدون هماهنگی اقدام به مسدود کردن خیابان های اصلی آبادان که ۲ بیمارستان در مسیر آن قرار دارند کردند که شاهد بروز ترافیک در هسته مرکز هسته ای شهر آبادان بودیم.
بنابراین گزارش مسئولان فاز ۲ پالایشگاه آبادان حاضر به پاسخگویی در این خصوص نشدند.
شهردار آبادان پیش از این میزان بدهی فاز ۲ پالایشگاه به این شهرداری بابت عوارض را ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان کرده بود.
عملیات اجرایی احداث فاز ۲ پالایشگاه آبادان بهمن ماه سال ۱۳۹۵ آغاز شد.
با اجرای این پروژه واحدهای مدرن در پالایشگاه احداث می شود.
ارتقاء سطح کیفی محصولات به یورو ۴ و ۵ ، ارتقاء سطح زیست محیطی منطقه ، نوسازی و سوددهی پالایشگاه از دستاوردهای این پروژه بزرگ است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.khuztab.ir/