کد خبر : 20385
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آذر 1400 - 18:50

یادداشتی از استاندار خوزستان با عنوان “مدیریت خشکسالی و راهکارها ”

خبرهای مهم اهواز و دیگر شهرهای خوزستان را در پایگاه خبری خوزتاب KHUZTAB بخوانید

به گزارش  پایگاه خبری خوزتاب؛ دکتر صادق خلیلیان استاندار خوزستان در یادداشتی که امروز دوشنبه ۱۵آذر۱۴۰۰ توسط روزنامه ایران با عنوان “مدیریت خشکسالی و راهکارها” منتشر شد به تشریح شرایط راهکارهای مدیریت خشکسالی پرداخت.

ostandari khouzestan 20211122 193706 0 یادداشتی از استاندار خوزستان با عنوان “مدیریت خشکسالی و راهکارها ”

..

 

✍به نوشته دکتر خلیلیان استاندار خوزستان؛

 

واقعیت این است که وقوع خشکسالی در ایران پدیده ای استثنایی نبوده و در ۴۰ سال اخیر، حداقل در دو دهه با آن مواجه بوده ایم که سال ۱۳۸۷ و سال ۱۴۰۰ کم سابقه ترین سال های خشک کشور به شمار می روند. در مواجهه با پدیده طبیعی خشکسالی و واقعیت اقلیم کشور باید مدیریت مصرف آب و تمهیدات مرتبط با آن را بر اساس شرایط خشک و نیمه خشک طراحی و اگر کشور با پدیده بارش بالا و شرایط ترسالی مواجه شد آن را یک پدیده ویژه قلمداد کرد و از فرصت به وجود آمده در آن سال برای سال هایی که کشور در وضعیت بارش زیر نرمال قرار دارد بهره برداری کرد. در راستای حل مشکلات کشور در زمینه خشکسالی و مدیریت آن، سیاست ها و اقدامات زیر می تواند موثر واقع شود.

 

 

 

۱- اولویت استفاده از فناوری های مرتبط با ماشین آلات و ادوات، به کارگیری آبیاری نوین و روش های کم آبیاری، رعایت الگوی کشت و کاهش کاشت محصولات آب بر در مناطق خشک، استفاده از فناوری نوین بذر و نهال و توسعه کشت های گلخانه ای در بخش کشاورزی.

 

 

 

۲- مدیریت ذخیره و رهاسازی مناسب آب در مخازن پشت سدها در طول سال با پیش بینی صحیح تر شرایط آب و هوایی، عدم تکیه بر تولید برق در تابستان از سدهایی که وظیفه ذخیره سازی آب برای مصارف عمده را برعهده دارند و مدیریت کنترل سیلاب های زمستانه در اسفند می تواند در بهبود شرایط و مدیریت آب کشور در استان های حساس موثر باشد.

 

 

 

۳- اصلاح قیمت آب شرب شهری به صورت پلکانی برای مصارف بالاتر از الگوی مصرف و همچنین استفاده از فناوری های نوین بیو و نانو در مباحث صنعتی و کشاورزی.

 

 

 

 

۴- انتقال تدریجی صنایع آب بر موجود در استان های مرکزی کشور به سواحل جنوبی، اصلاح قیمت آب مصرفی صنایع در جهت کنترل مصرف، استحصال دوباره و بازچرخانی آب مصرفی صنایع باید در اولویت قرار گیرد.

 

 

 

 

۵- انتقال آب از سواحل جنوبی و شمالی کشور به مناطق مرکزی بویژه برای صنایع آب بر مستقر در استان های مرکزی و شیرین سازی آب دریا برای مصارف شرب شهری.

 

 

 

۶- اصلاح قیمت آب به همراه اخذ مالیات مضاعف در بخش مصارف باغ ویلاها در استان هایی که با پدیده کم آبی مواجه اند.

 

 

 

 

۷- جبران و پرداخت خسارت به کشاورزان ناشی از عدم تامین حقابه آنها، توسط صنایع آب بر، باغ ویلاها و فعالیت های خدماتی پرمصرف.

 

 

 

 

۸- استفاده از پساب شهری در جهت توسعه و بهره برداری صنایع، فضای سبز، توسعه باغات و زراعت چوب.

 

 

 

 

۹- جانمایی مناسب استقرار شرکت های جدید آب ‍ بر و توزیع مناسب جغرافیایی جمعیت از مناطق کم آب به مناطق جغرافیایی که دسترسی بیشتر و مناسب تری به آب دارند نیز از جمله موارد مهم در حوزه مدیریت آب به شمار می رود.

 

 

 

۱۰- توجه به فعالیت های آبخیزداری، مدیریت یکپارچه حوزه های آبخیز، جنگل کاری با استفاده از پساب شهری، انجام فعالیت های مرتع داری، حفظ پوشش گیاهی و حفظ حقابه محیط زیست.

 

 

 

 

در این راستا برگزاری مستمر جلسات ماهانه شورای عالی آب به ریاست رئیس جمهور و تشکیل کارگروه دائم هماهنگی و مقابله با خشکسالی با مسئولیت وزیر نیرو و عضویت وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان و یزد برای اتخاذ سیاست ها و اقدامات لازم و نظارت بر امور ضروری است.

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان

..

پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب اخبار خوزستان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.