کد خبر : 5686
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 - 1:12

۱۸۷ روستای سیل زده خوزستان در حریم و بستر رودخانه ها هستند

مدیرکل امور بازسازی مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد حدود ۱۸۷ روستای سیل زده خوزستان در حریم و بستر رودخانه ها هستند و قانون صراحت دارد که ساخت و ساز در این حریم ها ممنوع است. به گزارش پایگاه خبری خوزتاب, مجید جودی گفت: از دیدگاه بنیاد مسکن،

مدیرکل امور بازسازی مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد حدود ۱۸۷ روستای سیل زده خوزستان در حریم و بستر رودخانه ها هستند و قانون صراحت دارد که ساخت و ساز در این حریم ها ممنوع است.

n83303923 73009511 300x203 187 روستای سیل زده خوزستان در حریم و بستر رودخانه ها هستند

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب, مجید جودی گفت: از دیدگاه بنیاد مسکن، جابجایی روستاها با این وسعت در عمل امکان پذیر نیست و مشکلات اجتماعی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی دارد عملیات نوسازی و تعمیر منازل آسیب دیده در سیلاب اخیر را با استفاده از تسهیلات بانکی ارزان قیمت و کمک بدون عوض شروع کند گفت: وزارت نیرو باید اجازه دهد تا ساخت و ساز در روستاهایی که در حریم و بستر رودخانه ها هستند شروع شود در غیر این صورت با مشکل رو به رو خواهیم شد.

مدیرکل امور بازسازی مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور ادامه داد: ایمن سازی این روستاها ، تغییر در معماری و احداث مسیرهای عبور سیلاب به گونه ای که روستاها در معرض سیل قرار نگیرند به طور قطع تبعات اجتماعی کمتری خواهد داشت و منطقی تر به نظر می رسد.

وی گفت: ساکنان روستاهای سیل زده خوزستان دلبستگی زیادی به خانه و کاشانه خود دارند و جلب رضایت آنان برای جابجایی روستاها بسیار سخت و دشوار است.

جودی با اشاره به اینکه بخش عمده ارزیابی میزان خسارت مناطق سیل زده خوزستان انجام شده افزود: با تصویب سقف پرداخت غرامت در هیات دولت ، پرداخت کمک بدون عوض و تسهیلات بانکی شروع می شود.

استاندار خوزستان به تازگی گفته بود عملیات بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری این استان که بر اثر سیلاب اخیر آسیب دیده اند تا یک هفته آینده شروع می شود.

 

به گزارش ایرنا : تاکنون از مجموع واحدهای مسکونی ارزیابی شده ، یک هزار و ۵۴۲ واحد تخریبی روستایی، هشت هزار و ۴۵۰واحد تعمیری روستایی، ۸۴ واحد تخریبی شهری و یک هزار و ۱۱۲ واحد تعمیری شهری هستند.
قرار است برای بازسازی واحد مسکونی روستایی ۴۰۰میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۱۰۰میلیون ریال کمک بدون عوض پرداخت شود که این مبلغ در مناطق شهری ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰میلیون ریال کمک بدون عوض خواهد بود.
سیلاب خوزستان که دست کم در ۱۰۰سال اخیر بی سابقه بوده ۳۰۰روستا در ۱۲شهرستان این استان را درگیر کرد و بر زندگی حدود ۴۰۰ هزار نفر تاثیر گذاشت.
برآوردهای مدیریت بحران خوزستان نشان می دهد که سیلاب اخیر ۱۲۵هزار میلیارد ریال به بخش های اقتصادی ، کشاورزی ، زیرساخت ها ومنازل شهری و روستایی این استان خسارت زده است.
بر اساس آمار رسمی ، ۵۸ شهر استان خوزستان زیر ۲۵هزار نفر جمعیت دارند و حدود ۱٫۲ میلیون نفر از جمعیت ۴٫۷میلیونی استان در چهار هزار و ۹ پارچه آبادی و روستا زندگی می کنند.
بر اساس سرشماری مسکن شهری و روستایی سال ۱۳۹۲ ، حدود ۲۱۰هزار واحد مسکن روستایی در خوزستان وجود دارد ولی از تعداد مسکن فرسوده و غیرمقاوم در این استان آمار دقیقی در دست نیست.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان متولی نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی ، اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای زیر۲۵هزار نفری استان و تامین مسکن مناسب برای خانوار های بی سرپناه شهری و روستایی است.
روز چهارشنبه گذشته استاندار خوزستان با فروکش کردن سیلاب و کاهش قابل توجه خروجی آب سدهای دز ، کرخه و گتوند ، پایان وضعیت اضطراری در استان را اعلام کرد.
با پایان بحران سیلاب ، بیش از ۱۰۰ هزار از ساکنان مناطق سیل زده خوزستان به خانه و کاشانه خود بازگشتند و تنها حدود سه هزار نفر در اردوگاه های موقت اسکان دارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.