کد خبر : 9234
تاریخ انتشار : پنجشنبه 10 مرداد 1398 - 7:14

۲هزار خودرو مانده در گمرک خرمشهر باید تعیین تکلیف شوند/ ضرورت بررسی ۹ میلیارد دلار ارز دولتی

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اولویت همه برخوردها ، برخورد با دانه درشت های فساد و قاچاق است، گفت: قاچاق سازمان یافته در کشور باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود و دست عوامل آنها از حقوق مردم قطع شود. به گزارش پایگاه خبری خوزتاب،امیر خجسته روز چهارشنبه در

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اولویت همه برخوردها ، برخورد با دانه درشت های فساد و قاچاق است، گفت: قاچاق سازمان یافته در کشور باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود و دست عوامل آنها از حقوق مردم قطع شود.

IMG 20190801 075501 979 300x194 ۲هزار خودرو مانده در گمرک خرمشهر باید تعیین تکلیف شوند/ ضرورت بررسی ۹ میلیارد دلار ارز دولتی

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب،امیر خجسته روز چهارشنبه در جریان بازدید اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از گمرک بندر امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در کشور عده ای با استفاده از رانت و تبانی قاچاق سازمان یافته انجام می دهند که این افراد شناسایی و به قوه قضاییه معرفی شده اند.

وی با اشاره به ایجاد یک نهضت ملی در کشور برای مبارزه با فساد و قاچاق، افزود: در این زمینه وزارتخانه های مربوطه باید وارد میدان شوند و به امر شناسایی و انجام برخوردها با متخلفان بیش از پیش کمک کنند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخورد با دانه درشت ها هزینه دارد، گفت: طبیعی است وقتی پا روی دم کسانی که بیت المال را می بلعند و غارت می کنند، گذاشته می شود عکس العمل هایی صورت می گیرد اما باید ایستادگی کرد و از حقوق مردم دفاع کرد.

**عامل قاچاق یک هزار و ۱۲۸ کانتینر کالا به کشور در بندرعباس زندانی است

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به برخی از نمونه های بزرگ قاچاق در کشور اشاره کرد و گفت: در گذشته فردی یک هزار و ۱۲۸ کانتینر کالا را از مسیر قرمز گمرکی به مسیر سبز انتقال داد و وارد کشور کرد.

خجسته ادامه داد: بعد از اینکه متوجه این موضوع شدیم خیلی ها می گفتند چنین چیزی نیست اما اثبات کردیم و امروز عامل این حجم از قاچاق در زندان بندرعباس به سر می برد.

این نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در نمونه دیگری از پرونده های فساد در کشور به بیکاری ۳۶۰ هزار نیروی کار به دلیل قاچاق پارچه اشاره کرد و گفت: سال ها بود که چنین قاچاقی صورت می گرفت و عوامل آن تحت پوشش ترانزیت البسه از سمت کشورهای عربی برای واردات به خاک قزاقستان، عمل می کردند که بعد از حساسیت های صورت گرفته برخوردهای قانونی نیز انجام شد.

خجسته ادامه داد: همچنین عده ای سعی داشتند تحت عنوان شیشه خرده ، ظروف کریستال وارد کشور کنند که با اقدامات قانونی این موضوع نیز کشف و با عوامل آن برخورد شد.

**جلوی ۶۰ تا ۷۰ درصد قاچاق به کشور گرفته شد

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا مشکلات در گمرک به صفر برسد، افزود: در حال حاضر جلوی ۶۰ تا ۷۰ درصد قاچاق به کشور گرفته شده است.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی گوییم که قاچاق و حواشی مرتبط با آن وجود ندارد اما در حال شناسایی هرچه بیشتر تخلفات هستیم و به موقع برخورد خواهیم کرد.

خجسته افزود: تمام راه های ورود قاچاق را به دستگاه های نظارتی اعلام کرده ایم و این عزم در کشور وجود دارد تا از این موضوع بیش از پیش جلوگیری شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در آینده ای نزدیک درباره بحث قاچاق کالا در گمرک خبرهای خوبی اعلام خواهیم کرد.

**ضرورت بررسی ۹ میلیارد دلار ارز دولتی

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خواستار حساسیت بیشتر دولت در زمینه موضوع قاچاق شد و گفت: دستور رییس جمهوری برای ورود وزارتخانه های مربوطه به موضوع کالاهای اساسی کار خوبی بوده اما باید خیلی زودتر عملی و اجرایی می شد.

وی ادامه داد: منظورم از اینکه می گوییم باید زودتر این اتفاق می افتاد بخاطر این است که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه مردم در بحث ارز دولتی غارت شده در صورتی که این پول باید صرف واردات کالاهای اساسی می شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۸ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت، گفت: از این میزان ۹ میلیارد دلار باید مورد بررسی قرار بگیرد و یک هزار و ۷۰۰ شرکتی که این ارز را در محل دیگری هزینه کرده اند پاسخگو باشند.

خجسته افزود: لیست این شرکت ها را در اختیار داریم و در صورتی که خودشان موضوع را تعیین تکلیف نکنند مشخصات آنها در اختیار قوه قضاییه قرار خواهد گرفت تا برخورد لازم صورت گیرد./ایرنا

** ۲هزار خودروی ترخیص نشده در گمرک خرمشهر تعیین تکلیف میشوند

به گزارش خوزتاب ، امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در بازدید از اسکله‌های بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از وظایف کمیسیون اصل ۹۰ نظارت دقیق بر کار ۳ قوه و رسیدگی به شکایت‌های مردم است، امروز فرصت شد از بندر امام بازدید و موارد مختلف را از نزدیک بررسی کنیم.

وی گفت : بحث اول ما بررسی واردات کالاهای اساسی است که در سال گذشته به ارزش ۱۰ میلیارد دلار و امسال به ارزش ۱۴ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

خجسته با بیان اینکه بر اساس گزارش هایی که به دست ما رسیده تعداد ۱۰ هزار شرکت کالای اساسی وارد می کنند، افزود: تعداد یک هزار و هفتصد شرکت از این شرکت ها صورت‌های مالی خوبی نداشته‌اند و تعداد ۳۶۵ شرکت نیز حدود ۷۰ روز است که ایجاد شده‌اند و در حال وارد کردن کالاهای اساسی هستند.

**نظارت بر نحوه واردات کالاهای اساسی

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با تاکید بر اینکه دولت باید بر نحوه واردات کالاهای اساسی تا رسیدن به دست مصرف کننده نظارت دقیق داشته باشد، گفت: در رابطه با ۱۴ هزار دلاری که در مورد آنها بحث شده بود از دولت خواستیم در مورد آن برنامه بدهد، چرا که مشاهده کردیم کالاهای اساسی هم در سال گذشته هم امسال به دست مردم نرسیده یا به ندرت رسیده است که شرکت‌های متولی باید پاسخگو باشند.

خجسته با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور مبنی بر مأمور کردن ۴ وزارتخانه در بحث ورود به مسأله دارو و کالاهای اساسی، بیان کرد: وزارت خانه نباید بگذارند یک عده با باندبازی و رانت دلاری که باید به دست مردم برسد در جای دیگر مصرف شود.

وی با تأکید بر اینکه مردم نگران کالاهای اساسی نباشند، افزود: در حال بررسی شرکت به شرکت هستیم و کسانی را که قبلاً ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی گرفتند لیست آنها گرفته شد تا از طریق کمیسیون اصل ۹۰ برخورد می‌کنیم.

خجسته با بیان اینکه طبق آمار سال گذشته ۷۰ تا ۷۵ درصد کالای اساسی از طریق بندر امام وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: امسال ۶٫۵ تن از کشتی‌ها تخلیه و بارگیری شد و این در حالی است که سال گذشته فقط ۳ میلیون تن بود که این آمار رشد خوبی را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه نگران کالاهای اساسی نیستیم و ورود کالاهای اساسی ۲۸ درصد رشد را نشان می‌دهد، گفت: شرکت هایی که درسال گذشته ارز۴۲۰۰ برای ورود کالاهای اساسی گرفتند باید پاسخگو باشند چرا که کالا را وارد کشور نکردند؛ همه ارزهایی که گرفتند و کالا وارد کردند را از حلقوم آنها بیرون می آوریم.

**تعیین تکلیف کالاهای رسوب شده در بندر

خجسته با تاکید بر اینکه کالاهایی که در بندر رسوب کردند باید تعیین تکلیف شوند، بیان کرد: طی بازدیدی که از بندر امام داشتیم متوجه شدیم ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده از سال۹۵ اینجا مانده است چه کسی باید پاسخگو باشد؟ این یعنی انبارها را اشغال کرده و برای معدوم کردن آن به بالای ۶ هزار ماشین سنگین و ۷۰۰ روز زمان نیازاست تا بتوانیم آن را خارج کنیم.

**تعیین تکلیف ۲ هزار خودرو

وی عنوان کرد: تعداد ۳۴ هزار خودرو ثبت سفارش غیرقانونی و غیرواقعی شده که از این تعداد ۶هزارو ۴۸۱ خودرو اظهار شده است و اکنون تعداد ۲ هزارخودرو در گمرک خرمشهر هستند که قطعاً در جلسه‌ای که کمیسیون اصل ۹۰ با حضور مسولان وزارت اقتصاد، گمرک و … تشکیل می‌دهد این ۲ هزار خودرو تعیین تکلیف می شوند.

خجسته افزود: این چه وضعی است در گمرک که تعداد ۲ هزار خودرو مانده‌اند وفقط فضا اشغال کرده‌اند، من نمی دانم چگونه دارند آنجا را مدیریت می‌کنند.

وی با بیان اینکه فساد موجود فقط در کشور ما نیست و در کل دنیا اتفاق می افتد، گفت: با افشاگری داریم جلوی فساد را می گیریم و هر کس فساد را کشف کند حق الکشف دریافت می کند./فارس

بر اساس این گزارش، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی سفر سه روزه ای که به استان خوزستان دارند روند ورود کالاهای اساسی به کشور را مورد بررسی قرار می دهند و برای برخورد با متخلفانی که ارز دولتی دریافت کرده اند اما در قبال آن برای ورود کالاهای اساسی استفاده نشده برنامه ریزی می کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو