کد خبر : 14376
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 فروردین 1399 - 20:50

یادداشتی از جمشید کمایی:

چگونه مردم می‌توانند کرونا را شکست دهند؟

حال که شرایط قرنطینه توسط دولت به هر دلیل مهیا نیست ، می توان با وضع قوانین و تنظیم دستورالعمل های به صورت استانی یا شهرستانی اقدامات موثری انجام داد تا از شدت انتشار ویروس کاست و آن را تا حدودی کنترل کرد . پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب/اخبار خوزستان WWW.KHUZTAB.IR پیشنهاد می شود : ۱-

حال که شرایط قرنطینه توسط دولت به هر دلیل مهیا نیست ، می توان با وضع قوانین و تنظیم دستورالعمل های به صورت استانی یا شهرستانی اقدامات موثری انجام داد تا از شدت انتشار ویروس کاست و آن را تا حدودی کنترل کرد .

پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب/اخبار خوزستان
WWW.KHUZTAB.IR

پیشنهاد می شود :
۱- راهنمایی و رانندگی در سطح شهرها جلوی تردد غیر ضرور ماشین ها را بگیرند . یا آن ها را به خیابان های خلوت تر هدایت کند.
۲- پلیس راه ها برای تردد بین شهری محدودیت ایجاد نمایند . سواری های بین شهری و تاکسی ها از سوار کردن سه نفر در صندلی عقب منع شوند . حداکثر دو نفر با رعایت موارد بهداشتی.
۳ – نانوایی ها نان بسته بندی شده عرضه نمایند و بجای پول نقد از کارت خوان استفاده نمایند .
۴- قصابی ها گوشت و مرغ بسته بندی ارائه نمایند .
۵- کلیه سوپر مارکت ها مجهز به دستکش یکبار مصرف و مواد ضدعفونی دست شوند . افراد قبل از ورود دست های خود را ضد عفونی و از دستکش استفاده نمایند و هنگام خروج کلیه مواد خریداری شده ضد عفونی شوند و افراد دستکش ها را در سطل زباله درب دار بگذارند و دست های خود را مجددا ضد عفونی نمایند .
۶ – کلیه مغازه های میوه فروشی مجهز به روشویی همراه با صابون مایع شوند . افراد قبل از خرید به مدت ۲۰ ثانیه دست های خود را با آب و صابون بشویند و از دستکش یکبار مصرف استفاده نمایند و قبل از خروج مجددا دست های خود را شسته و ضد عفونی نمایند .
۷ – بانک ها مجهز به دست کش یکبار مصرف و مواد ضدعفونی شوند .
۸ – فروشگاه ها و مراکز فروش و ارائه خدمات متناسب با ظرفیت اجازه ورود بیش از دو نفر را ندهند . و فاصله مراجعه کنندگان با همدیگر رعایت شود .
۹- شهرداری ها در خیابان های اصلی و مراکز تجمع با هماهنگی بهداشت و درمان و با فاصله های منظم مخازن آب و صابون مایع به صورت موقت مستقر نمایند .
۱۰- گروه های نظارتی ، بهداشتی ، شهرداری ، بسیج ، موسسه های مردم نهاد ، هلال احمر و … بر این موارد نظارت کامل نمایند . و به مردم بیرون از خانه آموزش های لازم و تذکرات موکد بدهند .
۱۱- بر سرویس های بهداشتی عمومی در شهرها ، جاده ها ، پمپ بنزین ها و مکان های عمومی نظارت بیش تری صورت پذیرد .
۱۲- در جایگاه های پمپ بنزین ، ماموران پمپ بنزین خود اقدام به سوخت گیری وسایل نمایند و وجوه از طریق کارت خوان دریافت شود .
۱۳- خدمات دور کاری و خرید های مجازی و اینترنت گسترش یابد .
۱۴- با همکاری ارتش و نیروهای مسلح نسبت به پاکسازی خیابان ها و کوچه ها و ضدعفونی معابر به صورت مرتب اقدام شود .
۱۵- به طور جدی از افرادی که در میان زباله ها به دنبال مواد بازیافتی می گردند و باعث پاره شدن کیسه های زباله و انتشار آلودگی می شوند ، جلوگیری به عمل آید . فعلا سلامت عمومی مطرح است .
۱۶- کلیه رستوران ها و مراکز طبخ غذا به صورت بیرون بر فعالیت نمایند .
۱۷- برای کسانی که به ضرورت از خانه خارج می شوند ، دستکش ، ماسک و مواد ضد عفونی تهیه شود .
۱۸- در مناطق مختلف شهر مراکزی برای توزیع دستکش ، ماسک و مواد ضدعفونی در نظر گرفته شود تا با قیمت مناسب توزیع نمایند و بر این مراکز نظارت کامل صورت پذیرد .
۱۹- صدا و سیما ، هنرمندان ، چهره های اجتماعی ، فرهنگی و حتی سیاسی از طریق صدا و سیما پیام های بهداشتی تهیه و پخش نمایند استفاده از فضای مجازی فرصت خوبی است . لذا از کلیه رسانه ها ، سایت ها ، خبرنگار ها ، خبرگزاری ها دعوت به عمل آید و دستور العمل واحدی برای آن ها تنظیم شود تا عمل نمایند و از توصیه های غیر ضرور جلوگیری شود .
۲۰ – و بالاخره ضمن رعایت این موارد باید با متخلفان برخورد قاطعی صورت پذیرد شوخی بردار نیست جان ده ها و شاید صدها انسان در خطر است . دولت باید به وظایف حاکمیتی خود عمل نماید . جمشید کمایی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو