کد خبر : 12085
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 آبان 1398 - 7:36

۴ قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفت خیز جنوب در حال اجراست

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار کرد: با هدف کاهش آلاينده هاي زيست محیطي و همچنين تامين خوراک پتروشيمي ها، ۴ قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گازهای همراه نفت در محدوده این شرکت در دست اجراست. به گزارش پایگاه خبری خوزتاب،نقل از روابط عمومی، مهندس احمد محمدی روز چهارشنبه ۱

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار کرد: با هدف کاهش آلاينده هاي زيست محیطي و همچنين تامين خوراک پتروشيمي ها، ۴ قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گازهای همراه نفت در محدوده این شرکت در دست اجراست.

IMG 20191024 110001 478 300x200 4 قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفت خیز جنوب در حال اجراست

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب


به گزارش پایگاه خبری خوزتاب،نقل از روابط عمومی، مهندس احمد محمدی روز چهارشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در آیین سامانه بهسوزی مشعل بدون دود واحد بهره برداری شماره ۲ اهواز گفت: اجرا و تکمیل این قراردادها که در استان های حوزه عملیاتی این شرکت از جمله خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر اجرا می شوند پیامدهای مثبت زیست محیطی و اقتصادی برای مردم منطقه و کشور به همراه دارند.

وی افزود: مهمترین و بزرگترین این قراردادها را با شرکت های پتروشیمی امضا کردیم که از یکی از آنها قرارداد جمع آوری گازهای مشعل با شرکت پالایش بیدبلند خلیج فارس به ارزش ۱٫۱ میلیارد دلار است است.

مهندس محمدی با بیان اینکه این قرارداد اجرایی شده است گفت: در چارچوب این قرارداد طبق برنامه زمانبندی شده گازهای مشعل منطقه گچساران و شرق استان خوزستان به میزان ۴۰۰ میلیون فوت مکعب جمع آوری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: قرارداد دیگر که کارهای آن شروع شده است به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار با شرکت پتروشیمی مارون به امضا رسید و در قالب آن گازهای منطقه مارون و اهواز یعنی مناطق مرکزی استان خوزستان به میزان بیش از ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز جمع آوری می شود.

مهندس محمدی، ادامه داد: دو قرارداد مزایده فروش گازهای همراه هم با دو شرکت بخش خصوصی امضاء کردیم که کارهای اجرایی آن حدود ۴۰ درصد پیشرفت دارد.

وی افزود: بر اساس این دو قرارداد حدود ۵۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل جمع آوری و پس از فشار افزایی به کارخانه های گاز و گاز مایع ارسال می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ادامه اظهار کرد: تفاهم نامه ای نیز با شرکت پتروپالایش بختیاری با هدف جمع آوری حدود ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت شمال استان خوزستان امضا شده است.

وی تصریح کرد: با اجرای این قراردادها جمع آوری۹۰ درصد گازهای مشعل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هدف گذاری شده است که بخش عمده این مشعل ها در شرق، مرکز و شمال استان خوزستان قرار دارند.

مهندس محمدی اظهار امیدواری کرد با تعاملی که میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با دستگاه های اجرایی استان های نفت خیز بویژه خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد بتوان این اقدامات را که هم منافع زیست محیطی و هم عواید مورد توجه اقتصادی به همراه دارد استمرار بخشید.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین به طرح توسعه ۲۸ مخزن اشاره و اظهار کرد: در این طرح ملی که کارهای حفاری چاهای آن نیز شروع شده است تمام اقدامات توسعه ای الزاماً با رعایت استانداردهای زیست محیطی و بدون ایجاد مشعل جدید انجام خواهد شد.

اولویت صنعت نفت توجه به محیط پیرامونی است

وی توجه به محیط پیرامونی را اولویت صنعت نفت عنوان کرد و گفت: نگاه وزارت نفت به محیط زیست تنها از منظر سود و صرفه اقتصادی نیست بلکه در مواردی که سود اقتصادی هم به همراه نداشته باشد برای رفاه حال مردم طرح های زیست محیطی را اجرا می کند.

مهندس محمدی تصریح کرد: وزیر محترم نفت نیز با جدیت طرح های جمع آوری گازهای مشعل در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را پیگیری می کند و تاکید دارد که تا حد ممکن گازهای مشعل حذف شود.

وی افزود: در این راستا و تا حذف کامل گازهای مشعل، بهسوزی مشعل های شرق و غرب اهواز را به عنوان برنامه کوتاه مدت هدف گذاری کردیم که در قالب آن نخستین سامانه بهسوزی مشعل در سال گذشته در واحد بهره برداری شماره ۳ اهواز نصب و راه اندازی شد و دومین سامانه بهسوزی مشعل نیز اکنون در واحد بهره برداری شماره ۲ اهواز نصب و راه اندازی شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در پایان گفت: این اقدامات گوشه ای از تلاش و زحمات کارکنان این شرکت است که منافع آن هم برای استان خوزستان و استان های حوزه عملیاتی این شرکت و هم برای کشور خواهد بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو