کد خبر : 15996
تاریخ انتشار : جمعه 27 تیر 1399 - 12:00

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز:

اهمیت مشاوره سوگ در بازماندگان متوفیان ناشی از بیماری کرونا

اخبار مهم خوزستان را در پایگاه خبری خوزتاب بخوانید؛

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز ضمن تأکید بر اهمیت مشاوره سوگ در بازماندگان متوفیان ناشی از بیماری۱۹ COVID، گفت: فقدان هر عزیز، با ماتمی همراه است. درد و غمی جانکاه که بسته به ویژگیهای فردی، اجتماعی و فرهنگی،عکس العملهای گوناگونی درانسانها ایجاد میکند. بشر در طول زندگی خود همواره با فقدانهای متعددی مواجه بوده و آموخته است که این فقدانها را تاب آورد.

 

IMG 20200717 WA0027 اهمیت مشاوره سوگ در بازماندگان متوفیان ناشی از بیماری کرونا

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب_اخبار خوزستان، مهران احمدی بلوطکی اظهار کرد: هرفقدان یا تهدید به آن میتوا ند واکنش سوگ به همراه داشته باشد که واکنشی طبیعی است، شامل افکار، احساسات و رفتارهای مختلفی در مراحلی متفاوت است و در افراد، جوامع و فرهنگهای مختلف تفاوتهای زیادی دارد و نیز همواره احساسات و تجربیات سختی را به همراه دارد.

 

احمدی تصریح کرد: اما حاصل همه این پدیده ها بصورت مشترک و در راه پذیرش واقعیت فقدان و در نهایت بازگشت به زندگی عادی بدون فرد از دست رفته است.سوگ، منجر به کاهش دلبستگی میشود هر چند شاید سوگوار ممکن است هرگز به گونه ای که قبل از سوگ بوده است بازنگردد اما معمولا بدون کمک خاصی از این رنج و درد شدید خلاصی می یابد و میتواند زندگی را با ایجاد پیوندهای جدید درعین دوام پیوند با عزیز دست رفته اش به شکلی تازه آغاز کند.

 

وی ادامه داد: این اتفاق در فرآیندی به نام سوگواری طی میشود. عزاداری یک پاسخ طبیعی به فقدان است و با گذشت زمان، عزاداران با قبول غیبت فرد متوفا در مدتی حدود شش ماه تا یکسال بتدریج پیوند با او را کم و کمتر میکنند و به زندگی معمول خود بازمیگردند.

 

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز ابراز کرد: در بحران جهانی بیماری۱۹ COVID و با توجه به شرایط خاصی که جهانیان با آن درگیرند، متأسفانه افراد زیادی عزیزان خود را از دست داده اند و خود و سایر عزیزانشان نیز، درمعرض خطر بیمار شدن هستند از سویی حس کنترل و امنیت بشردر معرض بی ثباتی است همه این عوامل همراه با تفاوتهای فردی، روانی و فرهنگی میتواند خطر ایجاد سوگ غیرطبیعی یا عارضه دار را مهیا کند،که در این صورت نیازبه مداخله ی درمانی درسوگ وجود دارد.

 

 

*مشاوره در سوگ و درمان در سوگ*

وی گفت: هدف مشاوره در سوگ با درمان در سوگ متفاوت است. در مشاوره سوگ هدف کمک به تسهیل فرآیند سوگواری برای تطابق بهتر با فقدان است، در حالی که درمان سوگ در راستای تشخیص و حل تعارضات ناشی از جدایی و فقدان در فردی که دچار یکی از انواع سوگ پیچیده میباشد انجام میشود.

 

 

*افتراق سوگ از افسردگی اساسی*

احمدی ضمن بیان لزوم افتراق سوگ از افسردگی اساسی، ابراز داشت: دوره سوگ طبیعی سریعا یا چند ماه پس از فقدان عزیز از دست رفته با علائمی همچون گریه و شیون، احساس شدید غم، درد و اندوه، تحریک پذیری، اشتغال ذهنی با فرد از دست رفته، اختلال در خواب و تمرکز و نیز اختلال در انجام فعالیتهای روزمره تجربه میشود. هر چندگذر از این دوره معمولا دو تا شش ماه و حداکثر یک سال زمان میبرد با این حال سوگ طبیعی ممکن است به اختلال افسردگی اساسی که نیازمند به درمان است منجر شود.بعضی از علایم داغ دیدگی و افسردگی اساسی مانند احساس خلق افسرده، اختلال درخواب، اشتها و کاهش وزن باهم مشترک هستند. اما اگر این علایم بیش از دوماه ادامه یابند، باید به تشخیص اختلال افسردگی اساسی هم فکرکرد.

 

 

*چه وقت سوگ تمام می‌شود؟*

وی در پاسخ به این سوال که چه وقت سوگ تمام میشود، گفت: پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد گرچه در مطالعات بسیار، تلاش زیادی برای تعیین زمان پایان سوگواری مثلا چهارماه، شش ماه، یک سال یا دو سال صورت گرفته است اما برای خیلی ها زمان بیشتری لازم است که مراحل سوگواری به طور کامل طی شود.

 

احمدی تصریح کرد: علامتی که میتواند در تشخیص طی کردن مسیر تکمیل سوگواری کمک کننده باشد این است که سوگوار بتواند بدون درد به متوفا فکرکند. وقتی که سوگوار دوباره به زندگی علاقه مند میشود، امیدواری بیشتری پیدا میکند و لذت دوباره و نیز انطباق با نقشهای جدید را تجربه میکند حس پایان سوگواری وجود دارد. گاهی نیز با این حس مواجه میشود که سوگواری وی هرگز به پایان نخواهد رسید.

 

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان تصریح کرد: در سامانه تلفنی ۴۰۳۰ امکان ارائه خدمات مشاوره ای، تغذیه و ارتباط با کارشناسان بهداشتی فراهم شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.