کد خبر : 12338
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 آبان 1398 - 16:22

عارضه‌ تنفسی پس از باران در خوزستان تنها ناشی از یک عامل نیست/ محافظه‌کاری در حوزه آموزش کنار گذاشته شود/ساختارهای خوزستان با فرهنگ پیشگیری همخوانی ندارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: عارضه‌های تنفسی در خوزستان که پس از بارش باران رخ می‌دهد، تنها ناشی از یک عامل نیست بلکه چندین عامل دارد که شاید تنها یکی از آنها درخت کنوکارپوس باشد. کیامرث حاجی زاده روز دوشنبه در نشست کمیته علمی، آموزشی و فنی مدیریت بحران خوزستان در محل این اداره

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: عارضه‌های تنفسی در خوزستان که پس از بارش باران رخ می‌دهد، تنها ناشی از یک عامل نیست بلکه چندین عامل دارد که شاید تنها یکی از آنها درخت کنوکارپوس باشد.

IMG 20191104 155558 668 300x225 عارضه‌ تنفسی پس از باران در خوزستان تنها ناشی از یک عامل نیست/ محافظه‌کاری در حوزه آموزش کنار گذاشته شود/ساختارهای خوزستان با فرهنگ پیشگیری همخوانی ندارد

حاجی زاده

کیامرث حاجی زاده روز دوشنبه در نشست کمیته علمی، آموزشی و فنی مدیریت بحران خوزستان در محل این اداره کل، با بیان اینکه در خوزستان صنایع بزرگی وجود دارد بیان کرد: آلودگی‌های این صنایع در خوزستان منتشر می‌شود و همه صنایع این استان صنایع سبز نیستند.

وی افزود: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، کربن، و نیز درخت کنوکارپوس همگی در این قضیه دخیل هستند و در نخستین بارندگی ها خودشان را نشان می‌دهند و پس از آن در بارش های آینده کمتر شاهد اینگونه آلودگی هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد: البته حساسیت فصلی نیز موجب بیشتر شدن این عارضه می شود، اما اینکه بگوییم تنها عامل عارضه‌ها تنفسی، درخت کنوکارپوس یا نفت است حرفی منطقی نیست.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل کمیته علمی، آموزشی مدیریت بحران به عنوان یکی از اقدامات بسیار مهم در حوزه مدیریت بحران ادامه داد: تعامل میان بخش اجرا و آکادمیک در این کمیته شکل می‌گیرد و موجب شده تا در بحث مدیریت بحران نگاه علمی به مقوله های بحرانی استان ایجاد شود.

*ساختارهای خوزستان با فرهنگ پیشگیری همخوانی ندارد*

حاجی زاده ادامه داد: در خوزستان هر لحظه باید آمادگی مقابله با هر بحرانی را داشته باشیم اما در این استان ساختارها با فرهنگ پیشگیری همخوانی ندارد و هنوز برای برخی مدیران جا نیفتاده اگر اعتباری را برای پیشگیری هزینه کنند سرمایه‌گذاری است و اگر این اتفاق نیفتد باید چندین برابر را در مقابله و بازسازی هزینه کنند.

وی آموزش و آگاهی بخشی جامعه هدف را از مسایل بسیار مهم در حوزه پیشگیری بیان کرد و گفت: تاکنون سند جامع آموزش مدیریت بحران خوزستان، سند پهنه بندی و ریزپهنه بندی استان و سند تاب آوری با نظر اساتید و افراد صاحب نظر مصوب شده هر چند به عنوان نخستین سندها امکان دارد نقص هایی هم داشته باشند اما باید مورد استفاده قرار گرفته و پالایش شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد:قانون جدید سازمان مدیریت بحران تکالیف همه دستگاه‌های مختلف را مشخص کرده که عمده مسایل آن در حوزه آموزش و پیشگیری است.

وی یادآور شد: اگر آگاهی بخشی، آموزش، اطلاع رسانی از طریق رسانه و فضای مجازی در سیلاب اخیر نبود این ابر بحران بدون تلفات انسانی و بدون بیماری اپیدمی تمام نمی‌شد.

حاجی زاده بیان کرد:اگر سد بختیاری اجازه احداث می یافت از هدر رفت پنج میلیارد متر مکعب آب با EC (میزان شوری) زیر هزار جلوگیری می‌شد و این میزان خسارات به حوضه دز وارد نمی شد؛ از سوی دیگر نیز اگر پکیج سدهای لرستان از جمله سدکوهدشت و سد سیمره کامل می شدند، حوضه کرخه مدیریت می‌شد.

وی ادامه داد:در سال ۹۵ تمامی سیل‌بندهای شعیبیه شوشتر تخریب شد،اما درسال۹۶ با وجود نبود اعتبارات و با بسیج امکانات دستگاه‌های اجرایی، ترمیم، احداث و استحکام بخشی آنها انجام شد و در سیل بهار امسال شعیبیه جزو آخرین نقاطی بود که آب وارد آن شد.

*کنار گذاشتن محافظه‌کاری در حوزه آموزش*

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: اگر معتقد به توسعه خوزستان هستیم باید روند محافظه کارانه در حوزه آموزش را کنار بگذاریم و آموزش از درون مدارس، دانشگاه ها و جامعه هدف آغاز شود.

وی افزود: دستگاه های اجرایی تا پایان سال چند برنامه آموزشی را انجام، و گزارش آن را به طور مستند برای مدیریت بحران ارسال کنند؛ همه دستگاه‌ها باید به فراخور تکالیفی که برعهده دارند و با توجه پیش‌بینی مسایلی که در حوزه آنها وجود دارد مردم را آموزش دهند.

حاجی زاده با پیشنهاد و تصویب ۲ طرح در این نشست گفت: طرح آمایش تالاب باید انجام شود و بودجه ای امسال برای آن درنظر گرفته شده است؛همچنین طرحی برای آلودگی هوا ارایه، تا بررسی شود میزان و درصد آلاینده ها در بحران مشکلات تنفسی در خوزستان چیست که متعاقب آن دستگاه را مکلف کنیم تا اقدامات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: با پیگیری استاندار خوزستان ، مقرر شد طرح جمع‌آوری گازها و استفاده از آنها به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها انجام شود.

وی با بیان اینکه اشکالات مدیران، نبود پیوست زیست محیطی و تغییر شرایط اقلیمی از جمله عوامل ایجاد بحران‌ها در خوزستان هستند گفت:وقتی از نبود پیوست زیست محیطی صحبت می‌کنیم منظور تعدی و تجاوز به حریم رودخانه‌های استان اعم از شرکت‌های دولتی و خصوصی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو