کد خبر : 10944
تاریخ انتشار : جمعه 22 شهریور 1398 - 0:40

بررسی ماجرای دختر آبی در ویژه برنامه صداوسیما و جای خالی نیروی انتظامی

عصرایران سروش بامداد- شبکۀ سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنج‌شنبه ۲۱ شهریور‌ماه، برنامۀ «پروندۀ ویژه» را به «بررسی اتفاقی که برای سحر خدایاری رخ داد و حواشی آن» اختصاص داد. این برنامه دو میهمان داشت: اولی آقای امامی که به عنوان جامعه‌شناس معرفی شد و دیگری آقای محسن مهدیان که از فعالان رسانه‌ای اصول‌گراست

عصرایران سروش بامداد- شبکۀ سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنج‌شنبه ۲۱ شهریور‌ماه، برنامۀ «پروندۀ ویژه» را به «بررسی اتفاقی که برای سحر خدایاری رخ داد و حواشی آن» اختصاص داد.

1015423 168 300x149 بررسی ماجرای دختر آبی در ویژه برنامه صداوسیما و جای خالی نیروی انتظامی

این برنامه دو میهمان داشت: اولی آقای امامی که به عنوان جامعه‌شناس معرفی شد و دیگری آقای محسن مهدیان که از فعالان رسانه‌ای اصول‌گراست و یک ربع ساعت کامل هم به آقایی به عنوان حقوق‌دان وقت دادند منتها به جای بررسی ابعاد حقوقی ماجرا یک‌راست رفت سراغ این که نمایندۀ مجلس حق دارد در این باره نظر بدهد یا نه.

چون در همان آغاز امامی گفت « ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از اتفاق تلویزیون دارد واکنش نشان می‌دهد و همین می‌شود» نیازی نیست به تأخیر و جاماندگی تلویزیون رسمی در مقابل فضای مجازی و به تعبیر میهمانان برنامه «توفان توییتری» اشاره کنم.

همچنین محسن مهدیان در همان ابتدا تصریح کرد: « در این مورد خاص برخی مراجع ما می‌گویند سکوت کنید. اما اگر شما دربارۀ موضوع حرف نزنید نتیجه این نمی‌شود که مردم سراغ موضوع نروند. این روش ها دهۀ ۶۰ جواب می‌داد.»

پس این نکته هم از زبان این تحلیل‌گر اصول‌گرا بیان شده است. از بقیۀ نکات مطرح شده نیز چه از طریق تلوبیون و چه با مطالعۀ گزارش میزگرد و واکاوی ماجرای سحر خدایاری می‌توانید آگاه شوید.

غرض از این یادداشت طرح این پرسش هم نیست که چرا برای این برنامه چهره‌های سرشناس‌تر دعوت نشده بودند که احتمالا به یادداشت‌های متعدد فعال رسانه‌ای اصول‌گرا یا کارهای دانشگاهی آقای امامی استناد خواهد شد. یا در پاسخ به این پرسش که آیا حقوق دان شناخته شده‌تری از آقای مهدی توکلی در دست‌رس نبود احتمالا می‌توان حدس زد که از اساس قرار نبوده توازن ایجاد شود و سه به یک (‌مجری و دو کارشناس در مقابل یک نفر) برنامه را امن‌تر و مصون‌تر می‌کرده و موضوع هم حساس بوده است.

اصل پرداختن به موضوع ولو دیرهنگام و ولو با جهت‌گیری‌های خاص و هدف‌های از پیش طراحی شده اما منفی نیست.

منتها وقتی یکی از میهمانان یکی دوبار به وزیر ارتباطات طعنه زد که چرا دربارۀ موضوعی که مربوط به او نیست نظر داده و گفته در دولت مطرح می‌شود یا اشارات فردی که به عنوان حقوق‌دان صحبت می‌کرد اما بیشتر درباره مصونیت مطلق نداشتن نمایندگان سخن می‌گفت آیا امکان برقراری ارتباط با جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات یا علی مطهری نمایندۀ مجلس نبود تا برنامه کیفی و جذاب شود؟

آن گاه شاید از زبان آن دو نکاتی می‌شنیدند که برخی ادعاها را به چالش می‌کشید.

“نکتۀ مورد نظر این یادداشت” اما این تماس نگرفتن‌ها هم نیست. بلکه “جای خالی فردی از نیروی انتظامی یا تماس با یکی از فرماندهان این نیرو بود.”

چون در روایت رسمی ماجرا و مطابق گزارش باشگاه خبرنگاران صدا و سیما آمده است:

«سحر خدایاری در اسفند ۹۷ و در حالی که پوشش نامناسب داشته با مأموران نیروی انتظامی درگیر می‌شود و به آنها توهین می‌کند. همین موضوع باعث حضور او در دادگستری بوده و برای متهم با عنوان جریحه‌دار کردن عفت عمومی پروندۀ قضایی تشکیل شده و نامبرده از همان زمان با صدور قرار تأمین آزاد بوده است. این دختر در روز حادثه به دادگاه مراجعه می‌کند و چون رییس دادگاه در مرخصی بوده اقدام قضایی به عمل نمی‌آید و برای او وقت دیگری تعیین می‌شود و پس از خروج از واحد قضایی با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود مبادرت به خودسوزی می‌کند و بلافاصله به بیمارستان منتقل می‌شود.»

اگر با مقامی از نیروی انتظامی تماس حاصل می‌شد یا در برنامه حاضر می‌شدند جا داشت مجری بپرسد:

۱٫ آیا صرف درگیری لفظی با چند مأمور پلیس در آن هنگامه و همهمه و مقابل درِ ورودی و با نیرو یا نیروهایی که احتمالا سرباز بوده‌اند باید زمینۀ شکایت و تشکیل پرونده قضایی شود؟

۲٫ اگر خود نیروی انتظامی شاکی بوده آیا در این فقره هم باز گزارش پلیس می‌تواند در سیر قضایی تأثیر گذار باشد؟

۳٫ با توجه به احتمال مراجعه خانم‌ها و دختران و برخی هم با پوشش مبدل آیا نیروی انتظامی توجیه شده بود که چه واکنشی نشان دهد یا نه؟

۴٫ آیا به خاطر این که دختری با لباس پسرانه به ورزشگاه مراجعه کرده واقعا «عفت عمومی» جریحه‌دار شده آن قدر که نیاز به تشکیل پروندۀ قضایی و در ادامه وقوع ناخواستۀ این اتفاق بوده است؟

شاید اگر پلیس برخورد شکیبایانه‌تری می‌داشت به این اتفاق ختم نمی‌شد و کاش می‌شد از مقام مسؤولی در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی پرسید واقعا هیچ روش دیگری متصور نبود و حتما باید پرونده تشکیل می‌دادید و در مسیر شکایت و وثیقه و مراجعه به دادگاه می‌انداختید؟

جای این ۴ سؤال در برنامۀ «پروندۀ ویژه» یا «بررسی ویژه» شبکۀ سه خالی بود و جا دارد اگر قرار بر برنامۀ دیگری باشد حتی اگر اصرار بر همین ترکیب و چینش داشته باشند این پرسش‌ها را با نیروی انتظامی هم در میان گذارند والبته این که آیا توقیف گوشی تلفن همراه دختر ضرورت داشته و اقدامی قانونی بوده است یا همان جا می‌توانسته‌اند محتوای آن را کنترل کنند تا وقتی خاطرشان آسوده شد از برخورد آنها فیلمی تهیه نشده عودت دهند و خلاص؟
پایان یادداشت

۲۰۱۹۰۹۱۳ ۰۴۳۳۳۰ 300x172 بررسی ماجرای دختر آبی در ویژه برنامه صداوسیما و جای خالی نیروی انتظامی

♨️ مرگ غم انگیز «دختر آبی»(۱۷ شهریور۹۸)

? به گزارش پایگاه خبری خوزتاب، سحر خدایاری ۳۰ ساله معروف به دختر آبی که هفته گذشته جلوی دادسرا خودسوزی کرده بود، درگذشت.

? این دختر جوان جهت دیدن بازی استقلال-العین به ورزشگاه #آزادی! رفته بود که پس از جلوگیری از ورود وی به درون ورزشگاه و مشاجره با عوامل انتظامی، بازداشت شد و تلفن همراهش ضبط گردید .

? سحر هفته گذشته بعد از اینکه برای گرفتن تلفن همراهش به دادسرا مراجعه کرد، شخصی به او می گوید که باید برای تحمل ۶ ماه حبس به زندان برگردد.

? #دختر_آبی بعد از شنیدن این خبر برآشفت و از دادسرا خارج شد و به گفته شاهدان درحالیکه فریاد می‌کشید و از موضوعی اعتراض داشت، اقدام به خودسوزی کرد و با ۹۰ درصد سوختگی به بیمارستان منتقل شد و صبح (۱۷ شهریور ۹۸) درگذشت

⚫?? مرگ دختر آبی واکنش های بسیار زیادی را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی ایران و جهان در پی داشت تا جایی که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا قرار است هییتی را در جهت شکستن ممنوعیت حضور زنان به ورزشگاه به ایران اعزام کند که می توان این را اولین پیامد مرگ سحر خدایاری نامید

? در خبر رسمی فیفا آمده است که این سازمان “به زودی” هیاتی را به ایران می‌فرستد تا مساله #ورود_زنان به استادیوم‌های فوتبال را در این کشور بررسی کند.

? به گزارش خوزتاب، پیش از این اینفانتینو دبیرکل فیفا برای بررسی قول ایرانی برای حضور زنان به تهران آمد و در #ورزشگاه آزادی حاضر شد آن روز تاج رئیس فدراسیون از تصمیم ایران برای گشودن درهای آزادی به روی زنان سخن گفت

? خوزتاب متفاوت ترین پایگاه خبری خوزستان
WWW.KHUZTAB.IR
? کانال تلگرام خوزتاب ?
Telegram.me/khuztab

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.khuztab.ir/