کد خبر : 14433
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 فروردین 1399 - 23:30

پیگیری‌های امام جمعه اهواز مشکل غسل فوت شدگان کرونایی را برطرف کرد

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های کلان‌شهر اهواز گفت: دو آمبولانس در سامانه ۱۵۳۰ به شکل شبانه روزی آماده انتقال اجساد متوفیان به آرامستان باغ فردوس است. ‌ به گزارش پایگاه خبری خوزتاب، شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن در اهواز که متاسفانه سبب درگذشت برخی از هموطنان شده است نگرانی‌هایی را در زمینه بهداشتی

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های کلان‌شهر اهواز گفت: دو آمبولانس در سامانه ۱۵۳۰ به شکل شبانه روزی آماده انتقال اجساد متوفیان به آرامستان باغ فردوس است. ‌

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب، شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن در اهواز که متاسفانه سبب درگذشت برخی از هموطنان شده است نگرانی‌هایی را در زمینه بهداشتی و همچنین رعایت احکام شرعی کفن و دفن اموات ایجاد کرده است.

پس از انتقال این دغدغه‌ها، نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز با حضور و پیگیری مکرر در آرامستان نشستهایی را با مسئولان امر ترتیب داد و تماس‌هایی را مستقیما با دفاتر مقام معظم رهبری و سایر مراجع عظام تقلید برقرار کرد که نتیجه آن تبیین کامل موضوع و رفع دغدغه‌های مومنان بود.

بر این اساس تمامی درگذشتگان در اهواز با رعایت کامل موارد بهداشتی بصورت شرعی غسل داده می‌شوند. همچنین با پیگیری دفتر امام جمعه اهواز انتقال برخی البسه بهداشتی مخصوص به اهواز نیز انجام شد که کمک بزرگی برای انجام این کار بود.

همچنین نماینده ولی فقیه با تماس و ارتباط با اساتید و متخصصان برجسته رشته تخصصی عفونی جزئیات احتمال انتقال و راه‌های رعایت برای عدم انتقال را نیز مورد بحث و مشورت قرار داد که این موضوع سبب شد راه‌ مناسب برای انجام این مراحل شرعی مشخص و با همکاری سازمان آرامستان‌ها اجرایی شود.

در همین زمینه سیاوش محمودی مدیرعامل سازمان آرامستانها نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: غسل و کفن‌ و دفن متوفیان بر اثر کرونا، همچون سایر متوفیان ضمن رعایت احکام شرعی و کلیه اصول بهداشتی و پروتکل‌های وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به دغدغه مردم و پیگیری‌های نماینده ولی فقیه در خوزستان افزود: در اثر شیوع بیماری کرونا در اهواز و فوت عده‌ای بر اثر این ویروس، نگرانی‌های شرعی و بهداشتی در این زمینه وجود داشت که برای همین جلساتی با متخصصین بیماران عفونی برگزار شد تا تمهیدات لازم برای قطع زنجیره انتقال این ویروس از طریق میت گرفته شود.

رئیس سازمان آرامستان‌های کلان‌شهر اهواز گفت: در بحث شرعی، استعلام‌هایی از دفتر آیت الله جزایری و آیت الله موسوی فرد گرفته شد. با پیگیری و نشست‌های متعدد آیت الله موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان مباحث شرعی کفن و دفن متوفیان بر اثر کرونا از دفتر مقام معظم رهبری و بیوت سایر مراجع استعلام و استفتا شد.

وی با اشاره به تفاوت مراحل غسل و کفن‌ودفن متوفیان در شرایط عادی با متوفیان بر اثر کرونا، بیان کرد: در خصوص موارد کرونایی، رهبر معظم انقلاب فتوایی صادر کرده مبنی بر اینکه «در صورت عدم امکان غسل ترتیبی، باید به‌صورت ارتماسی، غسل داده شود و در صورت عدم امکان غسل، با دست میت، میت را به ترتیب، بدل از غسل با آب و سدر، غسل با آب و کافور و غسل با آب خالص، تیمم داده و حنوط کنند» به همین دلیل با توجه به اینکه در بحث غسل با آب، احتمال سرایت وجود دارد، غسالان با نظارت روحانیون مراحل تیمم بدل از غسل اموات را به درستی انجام می‌دهند.

محمودی با اشاره به اینکه همه مراحل کفن و دفن متوفیان کرونایی در آرامستان باغ فردوس انجام می شود، اضافه کرد: پس از انجام مراحل غسل متوفیان بر اثر کرونا، نماز میت اقامه شده و پس از آن، مراحل خاک‌سپاری به‌صورت کاملاً شرعی و بهداشتی انجام می‌شود.

وی گفت: با توجه به پروتکل وزارت بهداشت مبنی بر دفن میت در عمق حداقل دو متر از سطح زمین و با توجه به اینکه شرایط اقلیمی اهواز(به دلیل وجود آب در عمق بیش از یک و نیم متر) چنین اجازه‌ای به ما نمی‌داد، پس از بررسی‌های انجام شده، آرامستان باغ فردوس در جاده برومی اهواز بعد از پل ماهشهر را مخصوص متوفیان کرونایی در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان آرامستان‌های کلان‌شهر اهواز همچنین به دوتفاوت دیگر تدفین متوفیان کرونایی در باغ فردوس با دیگر افراد غیر کرونایی اظهار داشت: مطابق پیشنهاد کارشناسان بهداشتی برای قطع زنجیره انتقال کرونا، اجساد قبل از دفن دو روز در سردخانه باغ فردوس نگهداری می شوند تا زمینه انتقال کرونا قطع شود.

وی همچنین به مساله دفع آب غسل میت کرونایی اشاره و گفت: چون مطابق پروتکل ها این آب نباید با آب و فاضلاب شهری مخلوط شود آب میت به چاه های جذبی خود آرامستان باغ فردوس منتقل شده و دفع می شوند.

وی با اشاره به پیگیری و بازدید اخیر امام جمعه اهواز از آرامستان باغ فردوس بیان داشت: در این آرامستان تجهیزات لازم بهداشتی و ایمن برای افراد و همچنین سایر امکانات لازم برای کفن و دفن متوفیان به شکل شرعی و بهداشتی تدارک دیده شده است. بطوری که امکان انتقال ویروس به افراد شاغل در آن بخش به نزدیک صفر رسیده و البته در این زمینه از تجربه شهرهای قم و تهران نیز استفاده شده و پیگیری دفتر امام جمعه لباس‌های مخصوص و بهداشتی برای غسال‌ها به اهواز آورده شد.

رئیس سازمان آرامستان‌های کلان‌شهر اهواز، پیرامون مراحل دفن میت، گفت: این مراحل توسط روحانیون اهوازی و با رعایت کلیه دستورات شرعی، حفظ اصول بهداشتی و اجرای ضوابط الحاقی وزارت بهداشت، به‌صورت کامل اجرا می‌گردد. این افراد آموزش های لازم را دیدند.

وی به سامانه تلفنی آرامستان‌ها اشاره و گفت: سامانه تلفنی ۱۵۳۰ آرمستان‌ها به شکل شبانه روز برای انتقال افراد متوفی بر اثر کرونا آماده است. برای انتقال بهداشتی اجساد دو آمبولانس با کادر کاملا دوره دیده و مجهز از سوی سازمان آرمستان ها تدارک دیده شده است.

محمودی در پایان بیان داشت: با رهنمودهای امام جمعه اهواز هماهنگی‌های حقوقی و انتظامی لازم با دانشگاه علوم پزشکی و دادگستری انجام شده و از خانواده‌های افراد متوفی با اینکه می‌دانیم سخت و دشوار است ولی انتظار داریم از همراهی با میت خودداری کنند تا جان خودشان به خطر نیافتد./تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.