کد خبر : 16282
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 شهریور 1399 - 23:27

حواشی روستای ابوالفضل منطقه زردشت از زبان معاون خدمات شهری شهرداری اهواز؛

سکونت غیر رسمی حدود ۳۰۰ هزار نفر در اهواز/زمین های زردشت پیش از انقلاب متعلق به رژیم پهلوی بود سپس برای بنیاد مستضعفان مصادره شد/حق ریشه ی اهالی این منطقه به رسمیت شناخته نمی شود/ ضرورت نگاه ملی به اهواز

اخبار خوزستان را در پایگاه خبری خوزتاب بخوانید

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اراضی منطقه ی موسوم به روستای ابوالفضل رای قلع بنا دارد همچنین شورای تامین برای رفع تصرفات حکم صادر کرده، شهرداری نیز حکم قلع بنا داشت و ما برای ورود به روستای موسوم به ابوالفضل دستور قضایی داشتیم.

1598984305580 سکونت غیر رسمی حدود ۳۰۰ هزار نفر در اهواز/زمین های زردشت پیش از انقلاب متعلق به رژیم پهلوی بود سپس برای بنیاد مستضعفان مصادره شد/حق ریشه ی اهالی این منطقه به رسمیت شناخته نمی شود/ ضرورت نگاه ملی به اهواز

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب اخبار خوزستان؛  علیرضا عالیپور روز سه شنبه (۱۱ شهریورماه) در یکصدو بیست و یکمین جلسه ی شورای اسلامی کلانشهر اهواز با موضوع بررسی وضعیت روستای ابوالفضل در محل سالن اجتماعات این شورا اظهار کرد: مستنداتی مبنی بر روستا بودن منطقه ی ابوالفضل وجود ندارد، این منطقه فاقد کد روستایی است و در مکاتبات اداری پدافند هوایی زردشت نامیده شده است.

 

وی افزود: زمانی که در جریان ساخت و سازهای غیرمجاز این محل قرار گرفتیم متوجه شدیم لودرهای اجراییات شهرداری اهواز اقدامی برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نمی کنند که این عدم همکاری می تواند به دلیل تطمیع یا تهدید آن ها بوده باشد.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: این کار منجر به معطلی نیروهای پلیس شد از این جا بود که جلساتی در سطوح مختلف تشکیل شد و نیروهای اجراییات توجیه شدند بار دیگر در اجرای آرای رفع تصرفات برابر ماده ۶۹۰ مجازات اسلامی که بنیاد مستضعفان این آراء را گرفته تا شهرداری متعهد باشد اگر بنابر مصوبه ی شورای تامین قرار بود اقدامی در این رابطه صورت گیرد تعلل در کار نشود.

 

بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی اهواز ساکن هستند

عالیپور با بیان اینکه از شهرداری خواسته شد با قوای کامل و نیروی و امکانات مناسب در محل حاضر شود و تعلل مرتبه ی پیش اتفاق نیفتد، خاطرنشان کرد: اهواز مملو از تصرف و سکونتگاه های غیررسمی است و طبق آمار بین ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی ساکن هستند، به همین جهت عملیات رفع تصرف همین اکنون که ما در جلسه حضور داریم در یکی از نقاط شهر در جریان است. اهواز شهری است که تصرفات بسیاری در آن شایع است و برخی محلات کاملا رها شده اند.

 

ضرورت نگاه ملی به اهواز

وی ادامه داد: کسی جلودار این متصرفان نیست زیرا حجم تصرفات به نحوی است که اگر اقدامی نیز شود محلی از اعراب ندارد بنابراین نیاز است تا یک تصمیم کلان ملی برای اهواز گرفته شود.

 

۱۸۰ عملیات برای رفع تصرف در روستای ابوالفضل

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز عنوان کرد: در منطقه ی موسوم به روستای ابوالفضل ۱۸۰ مورد عملیات رفع تصرف، جمع آوری مصالح و جلوگیری از ساخت در پرونده ی نیروهای اجراییات شهرداری ثبت شده و هفته ای سه، چهار مورد عملیات جلوگیری از ساخت در این محل انجام می شود.

 

عالیپور با اشاره به اینکه امام جماعت این منطقه روز گذشته به بنده اعلام کرد که بصورت ۲۴ ساعته نیروهای اجراییات شهرداری در روستای موسوم به ابوالفضل حضور دارند، بیان کرد: اخباری که ما طی این مدت به دست آوردیم این است که منطقه ی ابوالفضل یک پرونده ی ۳۰۰ هکتاری به نام بنیاد مستضعفان دارد که در سال های قبل یک موسسه کشاورزی تحت عنوان زردشت و وابسته به رژیم پهلوی بوده که بعد از انقلاب این اراضی برای بنیاد مستضعفان مصادره می شوند.

 

وی اظهار داشت: در ابتدا این زمین ها کاربری کشاورزی داشتند پس از مدتی مقرر می شود بخشی از این زمین ها شهرک سازی شوند و منطقه ی زردشت احداث می شود اما بنیاد مستضعفان منصرف می شود و می خواهد تا اراضی مجدد به کاربری کشاورزی برگردند.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز اضافه کرد: از این جا به بعد براساس تصاویر ماهواره ای و آرشیو گوگل مشاهده می شود که از سال ۸۴ به بعد و به تدریج ۲۶ هکتار از این قطعات مورد ساخت و ساز قرار می گیرند که در سال ۹۹ حدود ۸۰ قطعه زیربنا احداث شده است.

 

۱۴۰ قطعه ی تصرف شده در روستای ابوالفضل/ از این تعداد ۸۰ واحد مسکونی هسستند

عالپیور تاکید کرد: از این تعداد حدود ۶۰ قطعه دیوارچینی و پی سازی شده و در مجموع حدود ۱۴۰ قطعه تصرف شده که ۸۰ قطعه مسکونی و اعیانی است و از این ۸۰ قطعه ۴۰ مورد دارای سکنه هستند، در نتیجه اینکه گفته می شود ۳۰۰ واحد مسکونی در این منطقه وجود دارد درست نیست.

 

حق ریشه ی اهالی به رسمیت شناخته نمی شود

وی عنوان کرد: طی این مدت هشت نفر از اهالی ادعا مالکیت و حق ریشه می کنند و تا رای مرحله بدوی احکامی دال بر باطل بودن ادعای آن ها صادر می شود و رای به نفع بنیاد مستضعفان داده می شود. حتی حق ریشه ی آن ها به رسمیت شناخته نمی شود زیرا در قسمت شرق جاده حق ریشه ی آن ها محرز شده و بنیاد مستضعفان این حق را پرداخت کرده است.

 

رفع تصرف مصوبه ی شورای تامین استان بود

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: از طرفی بنیاد مستضعفان از اهالی بر مبنای ماده ی ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی با استناد به تصرف عدوانی در این منطقه شکایت و آرایی بر خلع ید می گیرد. از سال ۷۰ به بعد بنیاد مستضعفان تصمیم می گیرد زمین ها را به صورت اراضی کشاورزی حفظ کند این فرایندهای قانونی شروع شد، در ابتدا افرادی که مدعی حق ریشه بودند شاکی شدند و بعد بنیاد از آن ها شکایتی مبنی بر خلع ید و رفع تصرف کرد همچنین مصوبه ی شورای تامین استان به موجب شکایت بنیاد مستضعفان رفع تصرف بود.

 

عالیپور بیان کرد: از طرفی به شهردای ابلاغ شد اقدامات قانونی که بر عهده دارد را انجام دهد و شهرداری در یک رای برای ۶۰ واحد احداث شده در آن زمان حکم قلع بنای ماده ی ۱۰۰ را می گیرد که هیات سه نفره ی این کمیسیون متشکل از نماینده ای از مقام قضایی، وزارت کشور و شورای شهر است که در این کمیسیون نیز رای قلع بنا صادر می شود.

ضابط قانونی جلوگیری از تصرفات مسکن و شهرسازی است

وی عنوان کرد: بخش اجراییات سدمعبر در بیشتر کلانشهرها زیر مجموعه معاونت خدمات شهرداری ها و بخش اجراییات تخلفات ساختمانی زیر مجموعه ی معاونت شهرسازی مسکن و شهرسازی است اما در شهرداری اهواز این تفکیک هنوز صورت نگرفته است و همچنان اجراییات زیرمجموعه معاونت خدمات شهری شهرداری است. در واقع، موضوع جلوگیری از تصرفات به صورت تخصصی به مسکن و شهرسازی مرتبط است و این اداره ضابط قانونی چنین اموری است که جای خالی آن حس می شود.

 

جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز وظیفه ی عادی و روزمره ی شهرداری اهواز است

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: در ماده ی ۱۰۰ ذکر شده مالکین در محدوده و حریم شهر قبل از هرگونه اقدام عمرانی و یا حتی تفکیک می بایست از شهرداری پروانه اخذ کنند و شهرداری می تواند از بناهای فاقد پروانه جلوگیری کند. جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز وظیفه ی عادی و روزمره ی شهرداری اهواز است که در حال انجام این کار نیز هست.

 

برای ورود به روستا دستور قضایی داشتیم

عالیپور تاکید کرد: بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اراضی منطقه ی موسوم به روستای ابوالفضل رای قلع بنا دارد همچنین شورای تامین برای رفع تصرفات حکم صادر کرده، شهرداری نیز حکم قلع بنا داشت و ما برای ورود به روستای موسوم به ابوالفضل دستور قضایی داشتیم.

 

وی تصریح کرد: اگر اجراییات شهرداری اهواز خود را از موضوع جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز عقب بکشد سرعت ساخت و سازها به شدت افزایش پیدا می کند و ۸۰ واحد مسکونی در منطقه ی ابوالفضل ظرف چند ماه به چند هزار واحد می رسد.

 

نیروهای اجراییات شهرداری مظلوم واقع می شوند

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز اذعان کرد: قبول داریم ایراداتی در نحوه ی برخورد عوامل اجراییات ما وجود دارد اما معتقدیم که نیروهای اجراییات پشتوانه ی قانونی به اندازه ی کافی ندارند و در محاکم حقوقی بی دفاع هستند، مظلوم واقع می شوند و در عملیات ها نیز مورد ضرب و جرح قرار می گیرند.

 

 

رفتار نیروی اجراییات ما نیازمند عذرخواهی است

عالیپور با بیان اینکه رفتار ناپسند عوامل اجراییات شهرداری در تصاویر چند برابر دیده شد، تصریح کرد: رفتار نیروی اجراییات ما نیازمند عذرخواهی و پوزش است و برخورد صحیحی در ماجرای منطقه ی موسوم به روستای ابوالفضل نداشتند.

 

نیروهای اجراییات به مردم گفتند شهرداری قصد تخریب منازل را دارد

وی افزود: نیروهای اجراییات شهرداری همان افرادی بودند که به اهالی این منطقه گفتند شهرداری قصد تخریب منازل را دارد و دلهره و اضطراب در بین آن ها ایجاد کردند.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز ادامه داد: از آن جایی که از درون صف نیروهای شهرداری فیلم برداری شده مشخص است کلیپ های درگیری نیز توسط نیروی اجراییات گرفته شده و در فضای مجازی منتشر شده است، دلیل این رفتارها این است که ما با نیروهای اجراییات متنوع، متغیرف آموزش ندیده و پرخاشگر رو به رو هستیم.

 

عالپیور خطاب به سنواتی رییس شورای شهر اهواز گفت: ما به عنوان منتخبین، نخبگان و بزرگان شهر نباید از روایت برش شده ی تصاویر نتیجه گیری کنیم برخی اهالی به سمت عوامل اجراییات شهرداری سنگ و شیشه پرتاب کردند و در کلیپ های تقطیع شده این مساله دیده نمی شود برای همین نباید براساس این فیلم ها اظهارنظر کرد.

 

وی در پایان افزود: به دلیل اهانت به امام جماعت این منطقه وظیفه می دانیم در صحن علنی شورای شهر عذرخواهی کنیم.

 

در این نشست لایحه ی مزایده ی فروش تعداد قطعات ملکی شهرداری واقع در مهر شهر اهواز به تصویب رسید.کاوش اخبار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو