کد خبر : 9046
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 مرداد 1398 - 15:22

مردم این ۴ کشور با بهره منفی تسهیلات بانکی می‌گیرند

نرخ بهره تسهیلات در ایران در حالی دو رقمی است که بررسی‌ها نشان می دهد، بسیاری از کشورها به دوره بهره صفر درصدی تسهیلات و حتی بهره منفی ورود کرده‌اند. از دهه ۹۰ میلادی بسیاری از کشورهای جهان برای بهبود وضعیت اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره خود کردند به گونه ای که در حال

نرخ بهره تسهیلات در ایران در حالی دو رقمی است که بررسی‌ها نشان می دهد، بسیاری از کشورها به دوره بهره صفر درصدی تسهیلات و حتی بهره منفی ورود کرده‌اند.

IMG 20190729 161612 300x165 مردم این ۴ کشور با بهره منفی تسهیلات بانکی می‌گیرند

از دهه ۹۰ میلادی بسیاری از کشورهای جهان برای بهبود وضعیت اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره خود کردند به گونه ای که در حال حاضر نرخ بهره وام در بسیاری از کشورهای جهان صفر است .

در این میان ، برآوردها حاکی از ان است که ژاپن، سوئیس، سوئد و دانمارک به دلیل شرایط اقتصادی خود نسبت به پرداخت تسهیلات با بهره منفی اقدام میکنند و در کنار این ها ۲۱ کشور دیگر قرار دارند که نرخ بهره آنها صفر است.

نرخ بهره ارتباط مستقیمی با قیمت تمام شده پول در ایران دارد. بررسیها نشان می دهد تحت تاثیر اقتصاد متورم و نرخ بهره بالای تسهیلات بانکی ایران یکی از بالاترین قیمت های تمام شده پول را داراست که این مهم اقتصاد مولد را با خطراتی جدی مواجه می سازد.

در ادامه به بررسی نرخ بهره در کشورهای جهان می پردازیم  و این موضوع را نیز مورد بررسی قرار می دهیم که چرا و چگونه نرخ بهره آنقدر کاهش پیدا کرده است؟

در جدول زیر کشورهایی قرار دارند که نرخ بهره در آنها منفی تا ۳ درصد است:

5232532 119x300 مردم این ۴ کشور با بهره منفی تسهیلات بانکی می‌گیرند

در این میان هستند کشورهایی که “پول” همچنان برایشان نکته با اهمیتی تلقی می شود و بهره متوسط به بالا از دریافت کنندگان تسهیلات می گیرند . نرخ بهره متوسط به بالا در رده بندی های بین المللی به نرخ بهره ای گفته می شود که بین ۳ تا ۱۳ درصد باشد .

به این ترتیب بانک های اغلب کشورهای آفریقایی و آسیایی که هنوز معضل تورم و دسترسی به “پول” برای آنها حل نشده چنین نرخ هایی را برای تسهیلات در نظر می گیرند.

در جدول زیر نام کشورهایی آمده است که نرخ بهره آنها متوسط روبه بالا است:

5232537 137x300 مردم این ۴ کشور با بهره منفی تسهیلات بانکی می‌گیرند

بررسی ها نشان می دهد ایران رد زمره کشورهایی با نرخ بهره بسیار بالا قرار دارد . کارمزد تسهیلات در ایران به دلیل بالا بودن نرخ تورم بالاست چرا که در صورت عدم تطبیق نرخ تورم با بهره تسهیلات، وام دهی به نوعی با حراج منابع مالی بانک ها همراه می شود .

در عین حال باید توجه داشت در ایران همواره به دلیل اقتصاد متورم، تقاضا برای دریافت تسهیلات بانکی بالاست

.این جدول نشان می دهد نرخ بهره وام در کدام کشورها مثل ایران است یا از ایران بالاتر است.

5232538 300x294 مردم این ۴ کشور با بهره منفی تسهیلات بانکی می‌گیرند

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.