کد خبر : 12704
تاریخ انتشار : جمعه 24 آبان 1398 - 4:53

چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال ۹۸

چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال ۹۸ مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه صادرات شرکت فولاد اکسین از زمان تاسیس تاکنون ۹۰ هزار تن بوده، گفت: میزان صادرات شرکت با وجود تحریم ها در شش ماه نخست امسال ۲۱ هزار تن بوده و امیدواریم تا پایان سال

چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال ۹۸

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه صادرات شرکت فولاد اکسین از زمان تاسیس تاکنون ۹۰ هزار تن بوده، گفت: میزان صادرات شرکت با وجود تحریم ها در شش ماه نخست امسال ۲۱ هزار تن بوده و امیدواریم تا پایان سال نیز این رقم به ۹۰ هزار تن برسد.ضمن اینکه صادرات شرکت در سال ۹۷ فقط ۱۴ هزار تن بوده است.

PicsArt 11 14 07.29.04 300x225 چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال 98

“به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خوزتاب” امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان روز چهارشنبه (۲۲ آبان ۹۸) در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: کارخانه فولاد اکسین خوزستان در سال ۱۳۸۸ با تکنولوژی روز دنیا توسط شرکت دانیلی ایتالیا و برای رفع نیاز استراتژیک کشور در صنایع نفت ، گاز ،پتروشیمی، کشتی سازی ، ماشین سازی و فولاد راه اندازی شد و در حال حاضر فولاد اکسین جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در حوزه تولید ورق های عریض است

وی افزود: ویژگی که این خط تولید دارد واحد علمیات حرارتی آن است که در دنیا فقط ۴ کارخانه این واحد علمیاتی را دارند.

ابراهیمی گفت: یکی دیگر از ویژگی های این کارخانه تولید ورق های عریض ۴٫۵ متر است که عمدتا برای لوله های ۵۶ اینچ صنایع نفت گاز استفاده می شود و البته سبد محصولی که برای شرکت طراحی شده است ظرفیت کارخانه را ۱ میلیون و ۵۰ هزار تن با اسلب ۲۳ تنی عنوان کرده اما به سبب عدم توان تولید اسلب ۲۳ تنی در ایران ، میزان تولید کارخانه هنوز به ظرفیت اسمی خود نرسیده است.

مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به محصولات تولیدی این شرکت بیان کرد: تولیدات پیش‌بینی‌شده سازنده(دانیلی) برای کارخانه فولاد اکسین شامل ۵۳ درصد ورق‌های API (مورد نیاز صنایع نفت و گاز) ، ۱۰ درصد برای مصارف مختلف ساختمانی ،صنعتی و اسکلت سازی اختصاص داده شده است و ۳۷ درصد برای ورق‌های آلیاژی که عمدتا برای صنایع نظامی، کشتی‌سازی و مخازن تحت فشار اختصاص داده شده است.

ابراهیمی اذعان داشت: اما اکنون ۶۰ درصد سبد ما را ورق‌های ساختمانی، ۱۰ درصد ورق‌های API و ۳۰ درصد ورق‌های خاص برای صنایع مختلف تشکیل می‌دهند.

*تولید ورقapi با ارزش افزوده بالا*

این مقام مسئول در خصوص عملکرد ۶ ماه این شرکت عنوان کرد: تا پایان شهریور ماه بالغ بر ۳۹۵ هزار تن ورق تولید کردیم که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته و بالغ بر ۶۰ درصد تولیدات امسال ورق های خاص api با ارزش افزوده بالا بوده است.

*فروش مستقیم تولیدات / جلوگیری فروش کارمزدی*

ابراهیمی یکی از مشکلات مهم فولاد اکسین در سالهای اخیر را فروش کارمزدی بیان کرد و گفت که در سال‌های اخیر اکثر تولیدات شرکت اکسین بصورت کارمزدی انجام می‌شد به گونه ای که دلال ها و واسطه ها اسلب در اختیار شرکت قرار می دادند و کارمزد ناچیز به شرکت داده و محصول را در خارج از استان به فروش می رساندند . بدین صورت کمترین ارزش افزوده و سود به فولاد اکسین می‌رسید.

وی ادامه داد: اما امسال با تغیبرات استراتژیک و نگاه جدید هییت مدیره ، شرکت به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده و با حذف دلال ها ، هم اکنون خرید ، تولید و فروش محصول بصورت مستقیم توسط شرکت انجام می شود که موجب ارزش افزوده و افزایش سود دهی شرکت شده است. همچنین با پرداخت مانده مطالبات مالی پیمانکاران و نیروی انسانی ، مطالبات پیمانکاران را نیز به روز کرده ایم.

*اورهال شرکت توسط متخصصان داخلی*

ابراهیمی افزود: اورهال تجهیرات یکی دیگر از برنامه های مهمی بود که امسال در دستور کار قرار دادیم که با توجه به تحریم ها و عدم حضور شرکت خارجی ، توانستیم با تکیه بر دانش متخصصان داخلی پس از ۱۰ سال دستگاه های شرکت را نوسازی کنیم .

وی با بیان اینکه بدهی‌ شرکت موجب آسیب به نام فولاد اکسین شده بود، گفت: بدهی شرکت تا پایان سال ۹۷ حدود ۶۹۷ میلیارد تومان بود و با این وجود فقط ۴۵۰ میلیارد تومان سرمایه در شرکت وجود داشت

*بهره گیری اکسین از کارکنان جوان و تحصیلکرده*

وی در خصوص وضعیت نیروی انسانی شرکت گفت: در حال حاضر فولاد اکسین ۹۹۶ نفر پرسنل مستقیم دارد که با احتساب نیروی پیمانکار نزدیک هزار و ۲۰۰ نفر می شود . میانگین نیروهای ما ۳۰ تا ۴۰ سال هستند که بالغ بر ۶۵۰ نفر آنها دارای تحصیلات دانشگاهی دارند. بسیاری از نیروهای جذب شده ما طی سال‌های ۹۰ تا ۹۴ و با کمترین ضابطه انجام شده است. لازم به ذکر است بر اساس ساختاری که شرکت سازنده برای فولاد اکسین در نظر گرفته که حدود ۳۸۰ نفر نیروی مازاد هستند با این وجود تاکنون تعدیل نیرو در شرکت نداشتیم.

*تبدیل رویا به واقعیت با تولید ورق مخصوص لوله محیط ترش*

ابراهیمی بیان اینکه اتفاق خوب امسال رفتن به سمت تولیدات خاص بود، بیان کرد: روزی تولید ورق های api محیط ترش(مخصوص لوله‌های انتقال نفت) در کشور ما آرزو بود و ۱۰۰ درصد نیاز مصرفی کشور واردات می‌شد اما هم اکنون با حمایت‌ وزیرنفت و استاندار خوزستان توانستیم این رویا را به واقعیت تبدیل کرده و تاکنون ۲۸ هزار تن محصولات آی پی ای محیط ترش در کارخانه فولاد اکسین تولید کردیم .

*جلوگیری از خروج ارزش افزوده با خرید مواد مصرفی از شرکت های استان*

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ تمام تلاشمان را در جهت تامین مواد اولیه شرکت از استان خودمان انجام دادیم و بدین صورت تاکنون ۲۱۳ هزار تن از ۳۵۰ هزار تن شمش تامین شده را از فولاد خوزستان، ۶۱ هزار تن از فولاد مبارکه اصفهان و ۷۶ هزار تن از نیز از فولاد هرمزگان تامین کردیم. که با خریداری ۷۰ درصد نیازمان در سال ۹۸ از شرکت فولاد خوزستان، حدود ۹۰ میلیارد تومان ارزش افزوده در استان مانده است.

*بومی‌سازی ۵ محصول*

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی سالیانه سه محصول جدید را بومی‌سازی و وارد بازار کنیم و در حال حاضر نزدیک به پنج محصول از جمله ورق api X60 خط لوله نفت گوره-جاسک , ورق S460Q و S 690 Q مخازن تحت فشار ، ورق‌های oxinar بدنه ماشین آلات سنگین که نام آن‌ها از نام اکسین گرفته شده است و همچنین توانستیم ورق A۲۸۳-Grade c را تولید کنیم.

*در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود هستیم*

ماموریت مهم ما ساخت ورق های مورد استفاده در پروژه‌های نفت و گاز است؛ اکنون با توجه به اقدامات انجام شده در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود هستیم.

ابراهیمی با بیان اینکه شرکت فولاد اکسین تولیدات خاصی دارد گفت: مشابه تولیدات فولاد اکسین در بسیاری از کشورها خصوصا خاورمیانه وجود ندارد و در حال حاضر محصولات خود را به ۷،۸ کشور صادر میکنیم

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات شرکت ؛ راه‌اندازی آزمایشگاه خوردگی منحصر به فرد با یک دهم قیمت خارجی و با کمک یکی از شرکت‌های دانش بنیان است؛ پیش از این قرار بود این آزمایشگاه به صورت کاملا خارجی راه‌اندازی شود.

ابراهیمی با تکذیب واگذاری سهام فولاد اکسین به خارج استان خوزستان ، گفت: تصمیم گیری مدیریتی در سالهای اخیر توسط صندوق بازنشستگی انجام می‌شد که با دستور وزیر به شرکت صدرتامین سپرده شد.

وی در پایان گفت: ۳۰ درصد سهام فولاد اکسین متعلق به هلدینگ صدر و تأمین، ۳۰ درصد متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و ۴۰ درصد نیز متعلق به شرکت گروه ملی فولاد ایران است.
IMG 20191114 195039 955 300x300 چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال 98
.
IMG 20191114 180602 518 300x225 چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال 98
.
PicsArt 11 14 07.40.29 300x225 چشم انداز صادرات ۹۰ هزار تنی ورق های Api تا پایان سال 98

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.