کد خبر : 8642
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 تیر 1398 - 13:09

آغاز عملیات احداث ۱۶۰۰ واحد مسکونی در خوزستان / رایزنی وزارت راه و شهرسازی با وزارت دفاع برای اختصاص ۷۵ هکتار زمین در مسجدسلیمان/۱۸ هزار مسکن مهر استان فاقد متقاضی هستند

مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان از آغاز عملیات اجرایی احداث ۱۶۰۰ واحد مسکونی در خوزستان خبر داد و با اعلام اینکه بسیاری از واحدهای مسکونی مسجد سلیمان در پهنه پرخطر نفت و گاز واقع شده‌اند از رایزنی وزارت راه و شهرسازی با وزارت دفاع برای تخصیص ۷۵ هکتار زمین وزارت دفاع برای جابه‌جایی واحدهای مسکونی

مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان از آغاز عملیات اجرایی احداث ۱۶۰۰ واحد مسکونی در خوزستان خبر داد و با اعلام اینکه بسیاری از واحدهای مسکونی مسجد سلیمان در پهنه پرخطر نفت و گاز واقع شده‌اند از رایزنی وزارت راه و شهرسازی با وزارت دفاع برای تخصیص ۷۵ هکتار زمین وزارت دفاع برای جابه‌جایی واحدهای مسکونی در معرض خطر مسجد سلیمان خبر داد.

IMG 20190721 144812 054 300x197 آغاز عملیات احداث ۱۶۰۰ واحد مسکونی در خوزستان / رایزنی وزارت راه و شهرسازی با وزارت دفاع برای اختصاص ۷۵ هکتار زمین در مسجدسلیمان/۱۸ هزار مسکن مهر استان فاقد متقاضی هستند

به گزارش خوزتاب ،رضا رضایی در خصوص بازدیدهای انجام شده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از استان خوزستان، گفت: هدف از این سفر بازدید از شهرستان مسجد سلیمان و خسارات ناشی از زلزله در بافت‌های فرسوده و محلات پرخطر شهرستان و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی اهواز بود.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان، استانی حادثه‌خیز به شمار می‌رود، افزود: در خصوص سیلاب‌های اخیر، وزارت راه و شهرسازی با تلاش‌های شبانه‌روزی کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشت.

وی از اخذ تصمیمات مناسبی در سفر معاون مسکن و ساختمان وزارتخانه و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به خوزستان خبر داد و خاطرنشان کرد: در شهر مسجد سلیمان، واحدهای مسکونی فراوانی در بافت‌های فرسوده و در معرض خطر زلزله و همچنین آلودگی نفتی قرار دارند که باید هرچه سریعتر برای آنها تصمیم گیری می شد.

رضایی توضیح داد: با پیشنهادهایی که از سوی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جلسه مدیریت بحران استان مطرح شد که شامل رفع موانع ساخت و ساز، ازادسازی اراضی دولتی و ارایه تسهیلات وزارتخانه به ساکنان بافت های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی و در معرض خطر بود، امیدواریم بخش عمده‌ای از مشکلات در این خصوص، حل و فصل شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان از رایزنی معاون مسکن و ساختمان با وزارت دفاع در خصوص آزادسازی برخی از اراضی خبر داد و گفت: در گفتگوی تلفنی که با فرمانده هوانیروز کشور داشتیم مقرر شد تا هفته جاری، جلسه‌ای مشترک در خصوص رفع مشکلات مسجد سلیمان تشکیل شود.

رضایی با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده در شش پهنه مسجدسلیمان گسترده هستند، از تلاش ملی و استانی برای رفع مشکلات آنها خبر داد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان، محلات پشت برج، سی برنج، نمره چهار، نمره هشت، محله شهید داریوش محمدی، محلاتی هستند که درمعرض خطر الودگی نفت و گاز هستند که چنانچه حادثه ای از جمله زلزله در این محلات، رخ دهد ساکنان این مناطق با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

رضایی ساماندهی و جابه‌جایی سکونتگاه غیررسمی محله منبع آب اهواز را از دیگر مواردی برشمرد که در سفر مسئولان ارشد وزارتخانه به خوزستان در اینباره تصمیم‌گیری شد.

وی اعلام کرد: محله منبع آب در اهواز یکی از سکونتگاه‌های غیررسمی است که در آن ساخت و سازهای غیرایمن وجود دارد و ضوابط فنی در آنها رعایت نشده است. در اینباره، تخصیص ۲۵ هکتار از اراضی دولتی به این امر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان از جابه جایی ۸۱۱ واحد مسکونی در سکونتگاه غیررسمی محله منبع آب خبر داد و گفت: چهارهزار واحد مسکونی پرخطر در شهر انواز وجود  دارد که از این تعداد، ۸۱۱ واحد در معرض خطر جدی قرار دارند. عملیات آماده سازی این ۸۱۱ واحد در حال انجام است و پیش‌بینی می‌کنیم تا ظرف یک ماه آینده عملیات آماده‌سازی آنها به اتمام برسد وعملیات ساخت واحدهای مسکونی، آغاز شود.

رضایی بیشترین سهمی را که در این نقل و انتقالات انجام خواهد شد متعلق به وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: مقرر شده تا وزارتخانه، زمین و تسهیلات را تخصیص دهد. قرار است به ازای هر واحد مسکونی ۱۰ میلیون تومان بلاعوض و تسهیلات در قالب تبصره ۱۸ بازافرینی شهری در اختیار مردم قرار بگیرد. همچنین، استاندار نیز توافق کرده است تا ۱۰ میلیون تومان وام نیز به صورت بلاعوض به واجدین شرایط تخصیص دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان همچنین در خصوص اقدامات اداره کل راه و شهرسازی در خصوص طرح  اقدام ملی در خصوص رونق تولید مسکن در استان خوزستان نیز نکاتی را ارایه کرد و گفت: تاکنون عملیات احداث یکهزار و ۶۰۰ واحد در استان آغاز شده است. همچنین تعداد ۵۰۰ واحد را در گام اول توسط سازمان ملی زمین و مسکن به فراخوان گذاشته ایم. شهریورماه نیز حدود یکهزار واحد مسکونی را به فراخوان می گذاریم تا وعده هایی را که در خصوص طرح اقدام ملی داده شده جنبه اجرایی و عملیاتی به خود بگیرد.

رضایی همچنین اعلام کرد: قرار بود تا سال ۷۱ طرح جامع مسجد سلیمان تهیه شود. بعد از بررسی ها، معلوم شد که بخشی از مسجد سلیمان روی چاه های نفت و در حرایم لوله های نفت و گاز قرار گرفته است که بخشی از تصویب طرح جامع مسجد سلیمان به همین دلیل با مشکلاتی مواجه شد.

**نیاز به تامین اعتبار ۱۱۵ میلیاردتومانی برای تکمیل واحدهای مسکونی توافق شده با وزارت نفت

وی ادامه داد: به دلیل وجود چاه های متعدد نفت ممنوعیت ساخت و ساز در آن مناطق اعلام شد. با شرایطی که ایجاد شده و وزارت نفت بخشی از ملاحظات خود را تغییر داده است قطعا بخشی از زمین های آزاد خواهد شد و مردم به جای آنکه به صورت غیرقانونی زمین‌ها را ساخت و ساز کنند از  معبرهای قانونی به ساخت و ساز اقدام خواهند کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان افزود: بالای ۷۵ هکتار زمین در مسجدسلیمان است که مالکیت آن در اختیار وزارت دفاع است و در اختیار هوانیروز ارتش است که امیدواریم با رایزنی هایی که بین وزارتخانه راه و شهرسازی و وزارت دفاع انجام می شود بتوانیم این زمین ها را در اختیار مردم قرار دهیم تا بتوانند منازل مسکونی خود را در این منطقه بسازند.

این مسئول استانی یادآور شد: تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه سال‌ها پیش با وزارت نفت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به امضا رسیده بود که بر اساس آن، وزارت نفت به عنوان تامین کننده منابع مالی، وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی و تامین کننده زمین و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری طرح حدود یکهزار و ۴۰۰ واحد مسکونی را در شهرک ولیعصر برای مردمی که در پهنه خطر و آلودگی‌های نفت و گاز شرکت ملی نفت بودند قرار بود تخصیص دهد و مردم جابه جا شوند و به این شهرک انتقال پیدا کنند.

رضایی ادامه داد: در فاز اول قرار بود ۵۰۰۰ واحد مسکونی ساخته شود، ولی با توجه به محدودیت‌هایی که وجود داشت عملیات اجرایی حدود یکهزار و ۴۰۰ واحد شروع شد که از این مقدار نیز ۵۰۰ واحد آماده شد و مردم به آن واحدهای مسکونی منتقل شدند. هم اکنون در حدود ۹۰۰ واحد از آن تعهد باقیمانده است که نیمه تمام هستند که با تامین اعتبار جدید می توان آن را تکمیل کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان افزود: وزارت نفت اعلام کرده مبلغ جدیدی را نمی‌تواند تامین کند و وزارت راه و شهرسازی نیز از سوی دیگر توان پرداخت چنین هزینه ای را ندارد. اما در عین حال از آنجاییکه واحدهای مسکونی در معرض آلودگی نفت و گاز هستند قرار است منتقل شوند تامین هزینه جابه جایی مردم از این مناطق جزو تکلیف وزارت نفت به شمار می رود که باید انجام شود.

به گفته رضایی، با رایزنی‌هایی که انجام شده است احتمال اینکه وزارت نفت قبول کند و تامین هزینه کند تا ۹۰۰ واحد باقیمانده نیز احداث شوند و مردم به آن واحدهای مسکونی منتقل شوند، اتفاق خواهد افتاد.

وی اعلام کرد: در صورتیکه ۲۵ میلیاردتومان منابع تامین شود ۳۵۰ واحد مسکونی از ۹۰۰ واحد باقیمانده که پیشرفت فیزیکی خوبی دارند تکمیل می‌شود و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. همچنین، باقیمانده واحدهای مسکونی که پیشرفت فیزیکی زیر ۷۰ درصد دارند در صورت تامین اعتبار ۹۰ میلیاردتومانی آماده و تحویل مردم مسجدسلیمان می شوند.

**رضا رضایی در خصوص تکمیل مسکن مهر استان خوزستان، با اعلام اینکه ۳۱ هزار واحد مسکونی مهر استان باقیمانده اند که ۱۸ هزار واحد آن فاقد متقاضی هستند، گفت: با مکانیزم‌هایی همچون خودمالکی و مشارکتی تلاش می‌کنیم تا واحدهای مسکونی مهر، هرچه سریعتر به اتمام برسند.

رضا رضایی مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی آخرین وضعیت مسکن مهر استان را تشریح کرد و گفت:  استان خوزستان جزو استان هایی است که بیشترین مسکن های مهری را دارد که بلاتکلیف مانده اند.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان ادامه داد: در حدود ۳۱ هزار واحد مسکونی مهر داریم که در قالب مسکن مهر و شهرهای جدید ساخته شده و عملیات اجرایی این واحدها هنوز به پایان نرسیده است.

به گفته رضایی، از ۳۱ هزار مسکن مهر باقیمانده استان خوزستان، ۸ هزار واحد فاقد متقاضی در کل استان، ۱۰ هزار واحد فاقد متقاضی در شیرین شهر و رامین و ۱۳ هزار واحد مسکونی مهر هستند که متقاضی دارند اما به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند.

وی تصریح کرد: با برنامه‌ها و شیوه نامه هایی که وزارتخانه ابلاغ کرده است، تلاش می کنیم تا واحدهای باقیمانده مسکن مه را به سرانجام برسانیم.

رضایی اعلام کرد: واقعیت این است که برای اتمام مسکن مهر با مشکلات جدی روبه رو هستیم اما در تلاش هستیم تا خود را از وضعیت فعلی خارج کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان همچنین گفت: واهدهای مسکونی مهر بسیاری در استان هستند که فاقد متقاضی اند که مجموع آنها در استان ۱۸ هزار واحد است و عموما به دلیل مکانیابی نامناسب و فواصل زیادی که از مراکز شهرها دارند، با عدم استقبال مردم روبه رو هستند.

وی ادامه داد: بخشی از مشکلات مسکن مهر استان نیز مربوط به تعاونی‌ها هستند که برخی از تعاونی هایی که وظیفه احداث مسکن مهر را برعهده داشتند، مشکلات حقوقی دارند.

رضایی افزود: برخی از مسئولان تعاونی ها نیز متواری شده اند و اینها مسائل جدی هستند که واحدهای مسکونی مهر استان خوزستان با آن دست به گریبان هتسند.

وی تاکید کرد: با مکانیزم‌هایی همچون خودمالکی و مشارکتی تلاش می‌کنیم تا واحدهای مسکونی مهر، هرچه سریعتر به اتمام برسند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

همراه اول
https://www.khuztab.ir/