کد خبر : 5925
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 22:07

استان خوزستان از سه سال گذشته تا کنون در شرایط بحران مدیریت می‌شود/بحران ها در یک یا دو سال اخیر ایجاد نشده اند بلکه ریشه در ۵۰ سال گذشته دارند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: استان خوزستان از سه سال گذشته تا کنون در شرایط بحران مدیریت می‌شود؛ بحران های که در یک یا دو سال اخیر ایجاد نشده اند بلکه ریشه در ۵۰ سال گذشته دارند. کیامرث حاجی زاده روز چهارشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در اداره کل مدیریت بحران

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: استان خوزستان از سه سال گذشته تا کنون در شرایط بحران مدیریت می‌شود؛ بحران های که در یک یا دو سال اخیر ایجاد نشده اند بلکه ریشه در ۵۰ سال گذشته دارند.

IMG 20190508 WA0014 300x225 استان خوزستان از سه سال گذشته تا کنون در شرایط بحران مدیریت می‌شود/بحران ها در یک یا دو سال اخیر ایجاد نشده اند بلکه ریشه در ۵۰ سال گذشته دارند

کیامرث حاجی زاده روز چهارشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در اداره کل مدیریت بحران استان اظهار داشت: وقتی علل ایجاد بحران های استان را بررسی می‎کنیم متوجه می شوید که ریشه این بحران ها به عملکرد ۵۰ سال گذشته تاکنون بازمی‌گردد لذا عملکرد و تصمیم‌گیری‌های امروز مدیران استان قطعا در وجود بحران های آینده تاثیرگذار خواهد بود برای همین تا دیر نشده باید برنامه ریزی و اقدامات مناسب برای بحران های استان از هم اکنون صورت گیرد.

وی با بیان این که استان خوزستان در سه سال گذشته با چهار ابر بحران گرد و غبار، سیل، آتش سوزی و خشکسالی رو به رو بوده گفت: علت اصلی سیلابهای در خوزستان توجه نکردن به مسایلی همچون فرسایش، لایروبی نشدن رودخانه ها، استحکام بخشی نشدن و عدم بازسازی سیل بندها و تجاوز های صورت گرفته به بستر رودخانه ها بوده است و مهمتر از همه این که سدهایی که در سه حوضه آبریز استان می‌بایست احداث می شد کامل نشدند و هرکسی تریبون به دست گرفت سد سازی را زیر سوال برد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: در سیل اخیر شاهد بودیم که وجود سدها با وجود بارندگی ها نعمت بزرگی برای استان محسوب می‌شود که نه تنها موجب جلوگیری از سیل می شود بلکه آبی که با EC زیر هزار از کوه های زاگرس به سمت ما می آید را ذخیره می‌کند و اجازه نمی دهد این آب هدر برود.

وی افزود: اگر سد بختیاری در حوضه آبریز دز احداث می شد قطعا مشکلات ما در سیل اخیر کمتر بود به عنوان مثال  در حوضه آبریز کارون با توجه به این که پنج سد در این حوضه احداث شده سیلاب به راحتی مدیریت شد ولی در کرخه و دز به علت کامل نبودن سدها و رسوبات درون مخزن سد دز موجب ایجاد بحران شد.

حاجی زاده با اشاره به  ابر بحران آتش سوزی در استان خوزستان بیان کرد: در سال ۹۶ حدود ۵۰ درصد آتش سوزی‌های کشور به ویژه آتش  سوزی‌های جنگل ها، مراتع، بیشه زارها و آتش سوزی‌های صنعتی مربوط به استان خوزستان بوده است.

وی با اشاره به آتش سوزی‌هایی که در مراتع و بیشه زارهای خوزستان در فصل گرم سال به دلایل متعدد به وقوع می پیوندد گفت:  قرار بر این شد مخازن آبی در مناطق جنگلی احداث شود  که این کار در بسیاری از استانها انجام شده اما هنوز در خوزستان چنین اتفاقی نیفتاده است و زمانی که آتش سوزی رخ می دهد برای اطفای حریق امکانات مورد نیاز فراهم نیست.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: سال گذشته در برخی آتش سوزی ها حتی بالگردهای آتشنشان برای برداشت آب مشکل داشتند و برای برداشت آب به دریاچه سدها می رفتند زیرا مخزنی در نزدیکی محل آتش سوزی وجود نداشت.

وی گفت: در سال ۹۶ براساس گزارش های رسیده با وجود بالا بودن میزان آتش سوزی‌ها در خوزستان اما عرصه های کمتری نسبت به سالهای ۹۵ و قبل تر دچار آتش  سوزی شد.

حاجی زاده ادامه داد: تاکنون در حدود ۳۰ میلیارد ریال تجهیزات به منظور مهار آتش سوزی خریداری شده که در ۲ مرحله به فرمانداری های شهرستان ها تحویل داده شد و سال گذشته وسایل مورد نیاز برای راه‌اندازی اتاق مانیتورینگ مدیریت بحران در فرمانداری‌ها تحویل آن‌ها داده شد اما تاکنون جز شهرستان رامهرمز هیچ شهرستانی این اتاق مانیتورینگ را راه اندازی  نکرده که انتظار می رود تا پایان ماه مبارک رمضان راه اندازی شود.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش در حوزه مقابله با همه بحران ها گفت: آموزش همگانی براساس سند چهار ساله جامع مدیریت بحران لازم و ضروری است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد: با توجه به وضعیت زمین های کشاورزی و مزارع جهاد کشاورزی باید این موضوع را مدیریت و کنترل کند و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز  جلساتی در حوزه زاگرس برای مهار آتش سوزی ها برگزار کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://www.khuztab.ir/