کد خبر : 25353
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 دی 1401 - 23:14

به هدر رفتن میلیاردها اعتبار و اخراج کارگران برای طرحهای بیهوده

خبرهای مهم اهواز و شهرهای خوزستان را در پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب khuztab بخوانید

طرح ۲۸ مخزن نفتی به عنوان بزرگترین طرح مناطق نفت خیز جنوب در حالی که می‌توانست به افزایش تولید نفت منجر شود و به بحران‌های کارگری در استان پایان دهد با ۸۰ درصد عقب ماندگی از اجرا عملا تعطیل شده است.

 به هدر رفتن میلیاردها اعتبار و اخراج کارگران برای طرحهای بیهوده

به گزارش پایگاه خبری خوزتاب؛ در سال‌ ۹۶ بود که  وزارت نفت تصمیم گرفت حفاری چاه‌های مناطق نفت‌خیز جنوب را در قالب EPD/EPC و در طرحی به نام ۲۸ مخزن پیگیری کند و این طرح با هدف جذب سرمایه توسط پیمانکاران طرح، افزایش تولید و ایجاد اشتغال وارد فرهنگ واژگان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شد.

طرحی که قرار بود در کوتاه مدت به افزایش تولید و اشتغال هزاران نفر در منطقه منجر شده و به بحران‌های کارگری و تبعات اجتماعی ناشی از آن پایان دهد.

بر همین اساس، در سال ۹۷ ستاد اقتصاد مقاومتی کشور نیز طرح اجرایی میدان‌های نفتی منصوری و رامشیر را که  بزرگترین میدان‌های طرح ۲۸ مخزن نفتی هستند را با هدف ایجاد اشتغال پایدار و توسعه مخازن نفتی همچنین افزایش ‌‌تولید نفت برای شرایط پس از تحریم مصوب و عملیاتی کرد.

اما در سال ۹۸ با وجود اینکه در هر کدام  از دو میدان منصوری و رامشیر  بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شد فعالیت آن‌ها به یکباره متوقف و مدیر عامل مجموعه علت توقف را کمبود منابع مالی به دلیل عدم پرداخت از سوی کارفرما (شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب) عنوان کرد و افزود: به این منظور  اقدام به مذاکره با کارفرما جهت تغییر نوع قرارداد کرده است.

در دوره جدید هم طرح توسعه ۲۸ مخزن شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اولویت‌بخشی دولت سیزدهم به طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید قرار بود در مسیر بهبود و شتاب قرار گیرد وعده‌ای که کماکان در هاله‌ای از ابهام است.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خرداد امسال از بررسی موانع پیش روی اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن از جمله مشکلات پیش روی پیمانکاران در تأمین کالا و پرداختی خبر داده و اظهار امیدواری کرده است که با رفع این موانع شاهد شتاب‌گیری روند اجرای پروژه‌های EPD و EPC باشد.

وعده‌هایی که محقق نشد

علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب پس از انتصاب به این سمت اعلام کرده بود: طرح ۲۸ مخزن، با انجام اصلاحاتی دنبال می‌شود، ضمن آنکه به قراردادها و تعهدات دولت قبل پایبند خواهیم بود و با انجام اصلاحاتی و به‌صورت جدی‌تر از گذشته، این طرح‌ها را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین از بهبود در طرح ۲۸ مخزن به علت همکاری با پیمانکاران و سازندگان از جمله در تأمین کالا و تأمین اسناد مالی خبر داده بود.

از جمله مشکلاتی که مدیرعامل جدید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در این طرح مورد اشاره قرار داده بود، اولویت‌بندی اجرای پروژه‌ها و مدیریت آنها بود، در حالی که بر اساس طرح ۲۸ مخزن، ساختار مدیریتی مجزایی تعریف شده که ایراد بزرگی است و سبب بی‌انگیزگی مجموعه و کندی کار شده بود.

حقیقت ماجرا

طبق گفته کارشناسان حوزه نفت اکنون مخازن نفتی منصوری  و رامشیر بیش از  ۸۰ درصد  از اجرا عقب هستند و با وجود اینکه  کارفرمای سه مخزن منصوری، رامشیر و گچساران  شرکت مناطق نفت خیز جنوب است  دو پروژه منصوری و رامشیر بعد از صرف هزینه‌های میلیاردی  در شرایطی تعطیل قرار گرفته و گفته می‌شود فعالیت پروژه دیگری در گچساران  از صفر آغاز شده است.

ضعف طرح ۲۸ مخزن نفتی

به گفته کارشناشان حوزه نفت از مهمترین ضعف‌های طرح ۲۸ مخزن نفتی عدم پیشرفت در اجرا، عدم ساخت تاسیسات سطح الارضی(که باعث اشتغال پایدار می‌شد)، عدم سرمایه گذاری از طرف شرکت‌های پیمانکار، تمرکز بر عملیات تحت الارضی(حفاری چاه) همچنین دریافت صورت وضعیتهای خود درقبال این فعالیت ها از کارفرما(مناطق نفت خیز جنوب)، بلاتکلیف ماندن پروژه های طرح با گذشت چندین ساله از شروع قرارداد و اتلاف هزینه های بیشتر است.

ماجراهای شرکت نفتی…

کارشناس یکی از شرکت‌های  پیمانکار مخازن نفتی منصوری و رامشیر در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود که هر کدام از کارگاه‌های شرکت، یک هزار نفر نیرو جذب کند اما تا پایان دولت روحانی تنها به جذب ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در هر کارگاه موفق شد و  اکنون  در بهترین حالت هر کارگاهی ۳تا ۴ نفر نیرو دارد.

وی با بیان اینکه  در میدان‌های نفتی بزرگی مانند میدان رامشیر ۲۰ تا ۳۰ نفر و در میدان منصوری سه تا چهار نفر نیرو مشغول هستند، افزود: مدیر عامل شرکت  پس از تصدی مسئوولیت در این شرکت اقدام به تعطیلی و اخراج کارگران کرد، تا آنجایی که اکنون این شرکت تنها چند نیروی انگشت شمار حراستی دارد و آخرین اخراجی‌ها مربوط به دو ماه پیش بود.

این کارشناس گفت: سیاست مدیر عامل تعطیلی و اخراج کارگران جهت فشار آوردن به مناطق نفت خیز جنوب و اصلاح قرارداد کاری است تا قرار داد مابین او و مناطق نفت خیز جنوب از ریالی به ارزی مبدل شود که نتیجه آن هدر رفت سرمایه ظرف چند سال و تعطیلی تولید است.

وی بیان کرد: دلیلی نمی‌شود شرکت‌های نفتی برای منافع خود اقدام به تعطیلی و اخراج کارگران کنند و ناامنی‌ها شغلی و اجتماعی در منطقه به وجود آورد.

این کارشناس بیان کرد: همه نیروهای اخراجی‌ شرکت  خوزستانی هستند و نیروهایی که خوزستانی نیستند توسط مدیران این شرکت‌ها به پروژه‌های این شرکت  در استان‌های دیگر منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس،  مقرر شده بود  ۴ درصد از مبلغ طرح ۲۸ مخزن نفتی به مسئوولیت‌های اجتماعی  اختصاص داده شود و  هر پروژه در قطر ۲۰ کیلومتری تعریف شود می‌تواند از این ۴ درصد جهت توسعه مسیرهای دسترسی ، آب رسانی، ساخت مدارس و شبکه‌های بهداشت ودرمانی و.. به روستاها وشهرستانهای مجاور استفاده کند.

از طرفی قانوناً  مجموعه نفت در راستای عمل به مسئوولیت‌های اجتماعی خود در شهرهایی که پروژه‌های نفتی اجرا می‌کند می‌بایست به   محیط پیرامونی خود نیز توجه ویژه ای داشته باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح توسعه ۲۸ مخزن  که طبق وعده وزیر وقت که  قرار بود در قالب ۲۷ بسته‌ کاری ظرف ۲ سال به سرانجام برسد، نه تنها ۲۷ بسته اجرا و تکمیل نشد بلکه پیمانکاران ۶ بسته‌ای هم که به قرارداد منجر شدند ، از اجرا عقب هستند.

از طرفی شرکت  پیمانکار مخزن منصوری و رامشیر است با ۸۰ درصد عقب ماندگی نسبت به اجرا  نه تنها امنیت شغلی در منطقه ایجاد نکرد بلکه سبب اخراج  نیروهای بومی شده و عملاً تلاشی برای افزایش ظرفیت تولید نفت با توجه به شرایط تحریمی کشور نکرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.