کد خبر : 10918
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 شهریور 1398 - 19:01

رتبه ۳۴ دانشگاه شهید چمران اهواز در جدول دانشگاه های ایرانی حاضر در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰

♨️ رتبه ۳۴ دانشگاه شهید چمران اهواز در جدول دانشگاه های ایرانی حاضر در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰ ? به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب؛ رتبه بندی تایمز (timeshighereducation) یک نظام رتبه بندی بین المللی است که به رتبه بندی دانشگاه های دنیا می پردازد. این نظام رتبه بندی حدود یک هزار

♨️ رتبه ۳۴ دانشگاه شهید چمران اهواز در جدول دانشگاه های ایرانی حاضر در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰

IMG 20190912 232448 387 244x300 رتبه ۳۴ دانشگاه شهید چمران اهواز در جدول دانشگاه های ایرانی حاضر در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰
? به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خوزتاب؛ رتبه بندی تایمز (timeshighereducation) یک نظام رتبه بندی بین المللی است که به رتبه بندی دانشگاه های دنیا می پردازد. این نظام رتبه بندی حدود یک هزار و ۴۰۰ موسسه آموزش عالی در سراسر دنیا را بررسی و ارزیابی کرده است.

? دانشگاه استنفورد همانند سال های گذشته رتبه اول جهان را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده است.

? در بین ۴۰ دانشگاه ایرانی که در این رتبه بندی قرار گرفتند، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه اول، دانشگاه یاسوج در رتبه دوم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه سوم و دانشگاه شهید چمران اهواز در رتبه ۳۴ قرار گرفته است.
? البته دانشگاه شهید چمران اهواز در شاخص ارتباط با صنعت رتبه ۶ دانشگاه های ایران را در این رتبه بندی کسب کرده است.

? در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ نیز دانشگاه های صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی امیرکبیر و دانشگاه کاشان در رتبه های اول تا سوم این رتبه بندی قرار گرفته بودند، و خبری از دانشگاه شهید چمران اهواز در این رتبه بندی نبود.

رتبه بندی جهانی «آموزش عالی تایمز» یک جدول عملکرد جهانی است که دانشگاه ها را در تمام مأموریت های اصلی خود شامل «آموزش»، «تحقیق»، «انتقال دانش» و «چشم انداز بین المللی» داوری می کند.

همچنین در این نظام رتبه بندی ۱۳ شاخص عملکردی برای ارائه جامع ترین و متعادل ترین مقایسه ها، مورد اعتماد دانشجویان، دانشگاهیان، مدیران دانشگاه ها، صنعت و دولت ها استفاده شده است.

شاخص های عملکردی در پنج حوزه آموزش (محیط یادگیری)؛ تحقیق (حجم ، درآمد و شهرت)؛ استنادها (تأثیر تحقیق)؛ چشم انداز بین المللی (کارکنان، دانشجویان و تحقیقات) و درآمد صنعت (انتقال دانش) تقسیم شده اند.

آموزش یا تدریس (محیط یادگیری) ۳۰ درصد از امتیاز را شامل می شود که در این ارزیابی سالانه، نظرسنجی اعتبار ۱۵ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو ۴.۵ درصد، نسبت دکتری به لیسانس ۲.۲۵ درصد، نسبت دکتری به اعضای هیئت علمی ۶ درصد و درآمد نهاد دانشگاه ۲.۲۵ درصد تاثیر دارند.

رتبه بندی ۲۰۲۰ تایمز بین نوامبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹ انجام شده است و نظرات ۲۱ هزار دانشگاهی در سراسر دنیا با ترکیب جغرافیایی و موضوعات مختلف در این زمینه جمع آوری شده است. 

بخش تحقیق نیز ۳۰ درصد امتیازات را به خود اختصاص می دهد. همچنین استناد (تأثیر تحقیق) نیز ۳۰ درصد امتیازات است که در این بخش شاخص تأثیر پژوهش به نقش دانشگاهها در گسترش دانش و ایده های جدید نگاه در نظر گرفته شده است. 

 ۱۲.۸ میلیون مقاله ژورنال و ۷۷.۴ میلیون استناد به مقالات الزویر و داده های پژوهشی شامل مقاله، اقدامات کنفرانس، کتاب و فصل های کتاب منتشر شده در طی پنج سال بررسی شده اند.

این داده ها شامل بیش از ۲۳ هزار و ۴۰۰ مجله دانشگاهی است که توسط بانک اطلاعات اسکوپوس و الزویر (Elsevier) و کلیه انتشارات نمایه شده بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ فهرست بندی شده اند. استناد به این انتشارات در شش سال از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ انجام شده است.

چشم انداز بین المللی شامل (اعضای هیئت علمی، دانشجویان ، پژوهش) ۷.۵ درصد از امتیازات را تشکیل می دهد که در این میان نسبت دانشجویان بین المللی ۲.۵ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی ۲.۵ درصد و همکاری بین المللی نیز ۲.۵ درصد در نظر گرفته شده است.

توانایی دانشگاه برای جذب دانشجو در دوره های مختلف تحصیلی از سراسر دنیا یکی از عوامل موفقیت دانشگاه در صحنه جهانی محسوب می شود.

درآمد از صنعت (انتقال دانش) ۲.۵ درصد امتیازات را به خود اختصاص می دهد که به منظور توانایی دانشگاه برای کمک به صنعت با نوآوری ها، اختراعات و مشاوره است که این امر مأموریت اصلی آکادمی جهانی معاصر محسوب می شود.

? خوزتاب متفاوت ترین پایگاه خبری خوزستان
WWW.KHUZTAB.IR
? کانال تلگرام خوزتاب ?
Telegram.me/khuztab

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.