کد خبر : 8771
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 9:03

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

در روزهای اخیر مطالبی در فضای مجازی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه اهواز از نظر استانداردهای جهانی شهری غیرقابل زیستن است. این مطالب مدعی می‌شوند که پنج شهر خوزستان در لیست گرمترین شهرهای دنیا قرار دارند و دمای اهواز به ۵۲٫۹ رسیده است و در سال ۲۰۱۷ هم این شهر با ۵۶ درجه سانتیگراد گرمترین

در روزهای اخیر مطالبی در فضای مجازی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه اهواز از نظر استانداردهای جهانی شهری غیرقابل زیستن است. این مطالب مدعی می‌شوند که پنج شهر خوزستان در لیست گرمترین شهرهای دنیا قرار دارند و دمای اهواز به ۵۲٫۹ رسیده است و در سال ۲۰۱۷ هم این شهر با ۵۶ درجه سانتیگراد گرمترین […]

IMG 20190724 095553 300x203 درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

 

همچنین این مطالب می‌گویند که پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده اگر تلاشی برای تغییر شرایط اقلیمی انجام نشود، اهواز به طور کامل غیر قابل زیستن خواهد بود؛ اما آیا این مطالب صحت دارد؟ آیا واقعا اهواز شهری غیرقابل زیستن است؟

محمد سبزه‌زاری، مدیرکل هواشناسی خوزستان در خصوص این مطالب، اظهار کرد: بحث‌های مربوط به شرایط اقلیمی، “احتمالی” هستند و متقن نیستند. سناریوی اقلیمی تنها یک چشم‌انداز برای آینده است؛ این سناریو به معنی این است که اگر اتفاقاتی رخ دهد پس چنین اتفاقی هم می‌افتد و از طرف دیگر احتمال اینکه این اتفاق رخ ندهد هم وجود دارد.  وی تصریح کرد: ممکن است که مطالب بیان شده تنها هشدارهای آینده‌نگری باشند تا توجه کنیم اگر در این زمینه عمل شود شرایط بهتر خواهد شد، نه اینکه حتما چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

ما همچنان در اهواز زندگی می‌کنیم  سبزه‌زاری عنوان کرد: به طور مثال در دهه ۱۸۰۰ در لندن که خودرو تولید نشده بود و تردد با گاری انجام می‌شد، همه می‌گفتند با توجه به تردد این حجم اسب تا ۱۰۰ سال آینده نمی‌شود در خیابان‌های لندن قدم گذاشت در حالی که پس از آن خودرو تولید و مشکلات حل شد. وی بیان کرد: اکنون هم مردم در اهواز زندگی می‌کنند و این شهر قابل زیست است و مشکلی وجود ندارد و هر چند استانداردهای جهانی برای اهواز تعیین نشده‌اند، ما همچنان در این شهر زندگی می‌کنیم بنابراین همه این مباحث صددرصد درست نیست و مطالبی نیست که بر این اساس نگران شویم.  برخی شهرهای خوزستان گرمترین مناطق مسکونی دنیا هستند

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وضعیت دمایی شهرهای استان، عنوان کرد: برخی شهرهای خوزستان گرمترین مناطق مسکونی در کل دنیا هستند. البته بصره نیز این شرایط را دارد. در دیگر نقاط دنیا نیز دمای هوا ۵۶ تا ۵۷ درجه ثبت شده است اما این دما در مناطق مسکونی نیست.  “۵۶ درجه” صحت ندارد  سبزه‌زاری بیان کرد: اینکه اهواز در سال ۲۰۱۷ با ۵۶ درجه گرم‌ترین نقطه آسیا بوده صحت ندارد و تاکنون دمای ۵۶ درجه در اهواز ثبت نشده است.

بیشترین دمای اهواز حدود ۵۴ درجه سانتیگراد بوده است بنابراین این صحبت‌ها صحت ندارند.  مدیرکل هواشناسی خوزستان در خصوص اینکه آیا اهواز گرمتر از وضعیت کنونی می‌شود یا خیر؟ گفت: در حالی که در کل دنیا روند دما رو به افزایش است، سال گذشته دمای اهواز ۵۲ تا  ۵۳ درجه ثبت شده است اما امسال هنوز دمای اهواز به ۵۱ درجه نرسیده است.

می‌توان “دمای احساسی” اهواز را کم کرد  سبزه‌زاری بیان کرد: نمی‌شود بر اساس برخی احتمالات، چنین صحبت‌هایی کرد و در این زمینه باید کار علمی انجام شود.  وی افزود: در این راستا بهترین اقدام این است که آینده‌نگری کنیم؛ مثلا برای کاهش دمای احساسی، تعداد خودروها کاهش یابد و همچنین موتور خودروها به موتور برقی تبدیل شوند. تبدیل آسفالت‌ها به “آجر فرش” نیز بسیار تاثیرگذار است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

همراه اول
https://www.khuztab.ir/