قاضی‌پور: مردم هیچ وقت به قراردادهای نفتی خوش‌بین نبوده‌اند

نادر قاضی‌پور در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) و در جریان ارائه گزارش وزیر نفت در خصوص قرارداد توتال اظهار کرد: مردم ایران اسلامی هیچ وقت نسبت به قراردادهای نفتی خوش بین نبوده‌اند و علت آن نحوه عملکرد کسانی بود که به نمایندگی از کشورهای استعمارگر به قصد حیله،‌ فریب و کسب حداکثر سود به

نادر قاضی‌پور در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) و در جریان ارائه گزارش وزیر نفت در خصوص قرارداد توتال اظهار کرد: مردم ایران اسلامی هیچ وقت نسبت به قراردادهای نفتی خوش بین نبوده‌اند و علت آن نحوه عملکرد کسانی بود که به نمایندگی از کشورهای استعمارگر به قصد حیله،‌ فریب و کسب حداکثر سود به کشور ما آمدند.

Ghazipour NasimFun.com  e1499843186954 300x189 قاضی‌پور: مردم هیچ وقت به قراردادهای نفتی خوش‌بین نبوده‌اند

وی افزود: اولین قرارداد مربوط به دوره ناصرالدین شاه است که می خواست تحت عنوان کشف معادن بدون ارزش نفت ایران را استخراج کند، اما تحت فشار علما ناچار به لغو قرارداد شد. در دوره سلطنت مظفرالدین شاه نیز ۶ سال قبل از تشکیل مجلس شورای ملی و مشروطیت قراردادی با دارسی برای استخراج نفت ایران منعقد شد و در سال ۱۹۰۱ میلادی اولین چاه نفت در مسجد سلیمان به بهره برداری رسید و سهم کوچکی نصیب ایران شد اما این قرارداد حدود۳۰ سال بعد علی رغم تمام مخالفت‌ها توسط رضاشاه تغییر یافت و کمی سهم ایران افزایش یافت. بعد از سلطنت رضاخان و پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت، گفت‌وگوها ادامه یافت.

نماینده مردم ارومیه اضافه کرد: مردم ایران و علمای بزرگ نظیر آیت الله کاشانی و مرحوم مصدق راضی به این اقدامات نشده و چاره را در کوتاه کردن دست خارجی ها و به دست گرفتن سرنوشت نفت توسط ایرانیان دانستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز

خبر مهم

آرشیو